Türk Yazılımcı Dünya Markası Apple’ın Açığını Buldu

Apple yaptığı açıklamalara ile Türk yazılımcı Lemi Orhan Ergin’in yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya koyduğu Mac işletim sisteminde ki şifre hatasını onarmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

Türk Yazılımcı Dünya Markası Apple’ın Açığını Buldu
Türk Yazılımcı Dünya Markası Apple’ın Açığını Buldu Beyza
Bu içerik 1274 kez okundu.

Dünya Markası Apple’ ın yapmış olduğu basın açıklamasında “yaşanan bu problemi çözüme kavuşturmak için yeni bir yazılım güncellemesi geliştirme çalışmalarına başladıklarını duyurdu.

Türk Yazılımcı Lemi Orhan Ergin, kişi bilgisayara girerken kullanıcı ismi kısmına “root” kelimesini girip şifreye yazılacak olan bölümün boş bırakılmasından daha sonra ki adımlarda birkaç kez enter tuşuna basılarak kullanıcının bilgisayara sistem yöneticisi vasfında girebildiğini ortaya koydu.

Fakat Lemi Orhan Ergin’e Apple tarafından yazılımda ki güvenlik konusunda profesyonellerin açığa çıkardıkları bulguları kamuoyuna duyurma konusunda ki kurallara uymaması yönünde eleştirildi.

Kullanılan kurallara göre uzmanların herhangi bir üründe güvenlik konusunda bir açık buldukları zaman kamuoyuna aktarmadan önce üretici firmaya oluşan bu açığın giderilmesi için belirli bir süre verilmektedir.

Tüm bu durumların dışında da Apple’ın oluşan bu açık hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları konusunda açıklama yapmadığı da dikkat çekmektedir.

Fakat Apple’ın bazı destek forumlarında 3 haftadan daha kısa süre içerisinde oluşan bu açık hakkında açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Fakat açık sonucunda oluşan durumun sakıncalı bir güvenlik açığı ortaya çıkardığı değil  tam aksine sorunların çözüme kavuşabileceği bir seçenek olarak gösterildi.  

Sistem yöneticisi vasfında bilgisayarlara giren kullanıcılar basit bir kullanıcıdan daha çok fazlasını yapma yetkisine sahip olabildiği gibi aynı bilgisayarları kullanmakta olan diğer kullanıcıların tüm  dosyalarına ulaşım hakkı elde ediyorlar.

yazılım apple türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu