Türkiye İran ile İlişkilerini Kesmeli

Tillerson, Wilson Center’de gerçekleştirdiği konuşmasında Batı İttifaklarının güçlendirilmesi konusuna dikkat çekti. Suriye’de yaşanan bir takım iç karışıklıkların siyasi yollar ile sonuca bağlanması ve BMGK’ nın 2245. kararına dayanarak Esad ve ailesinin bir daha ki dönem baça geçecek olan hükümette bir müdahalesinin olmaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye İran ile İlişkilerini Kesmeli
Türkiye İran ile İlişkilerini Kesmeli Beyza
Bu içerik 379 kez okundu.

Ayrıca Tillerson, konuşmasında Suriye’ de ki karışıklıkların Cenevre görüşmelerinde bir sonuca bağlanılması gerektiğini söyledi.

Haber ajansının açıklamalarına göre ABD bakanının yaptığı açıklamalarının devamında AB bünyesinde yer alan ülkelerin İran’ a karşı oluşturulacak ittifak karşısında yanlarında olmalarını belirtti. Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Kore’de bulunan atom bombası tehdidi gibi bir tehlikeyle bir daha karşılaşmak istemediklerini belirtti. Bundan dolayı Türkiye’nin de İran’a karşı olan bu destek kumpanyasında yer almasının gerektiğini açıkladı.

Tillerson ayrıca Türkiye’nin tamamen İran’dan bağımsız kalamayacağını ama önceliklerini de belirlemesi gerektiğini belirtti. İran’nın içinde bulunduğu şuan ki siyasi ve ekonomik durumlara karşı Türkiye’nin de bir NATO üyesi devleti olduğunu hatırlayarak, diğer NATO üyesi olan ittifak devletlere öncelik vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Tillerson cümlelerinde öne çıkan cümle ise  “Türkiye ne Rusya’dan ne de İran’dan Batı devletlerinden görebileceği ayrıcalıkları göremez” oldu. Önümüzdeki haftalarda birçok ülkenin başkentine giderek gerçekleştireceği konuşmalarında Avrupalı ülkelerin karşılaşacağı herhangi bir sorunda ABD’nin anında cevap vereceğini söylemesi bekleniyor.

Türkiye ABD İran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu