Artık Yumurtalar Numaralarına Göre Alınacak

Bakanlığın harekete geçmesiyle birlikte yumurtalar için hazırlanan tebliğe göre artık her yumurtanın kendine ait bir numarası olacak. Üzerinde, numarası yani kodu bulunmayan yumurtalar artık satışa çıkarılamayacak. Gıda Tarım Bakanlığı’na göre üzerinde yumurtalar artık üzerinde yazılan kodlara göre satın alınacak.

Artık Yumurtalar Numaralarına Göre Alınacak
Artık Yumurtalar Numaralarına Göre Alınacak Beyza
Bu içerik 511 kez okundu.

Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın tebliği Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından kesinleşti. Sürekli olarak yumurtaların yetiştirilme metodu konusunda anlaşmazlıklar yaşanıyordu. Tüm bunların önüne geçmeyi hedefleyen Bakanlık, yumurtaların yetiştirilme metoduna göre kodlanması kararını verdi. Bu kodlama, yumurtaların organik yumurta, serbest gezen tavuk yumurtası, özgür tavuk yumurtası ve kafes tavuğu olmasına göre kendi içerisinde ayrılıyor.

Eğer organik yumurta almak istiyorsanız, üzerinde 0 yazan yumurtaları tercih etmeniz gerekiyor. Eğer tercihinizi serbest gezen tavuk yumurtasından kullanmak istiyorsanız üzerinde 1 yazan yumurtaları, kümeste özgür tavuk yumurtası istiyorsanız üzerinde 2 yazan yumurtaları ve son olarak da kafes tavuğu için üzerinde 3 yazan yumurtaları tercih edeceksiniz.

Yetiştirilme kodunun yanı sıra işletme ve kümes numaraları da mutlaka yumurtaların üzerinde bulunması gerekiyor. Bu kodların yazılı bulunmadığı yumurtalar ise halka arz edilemeyecek.

Bu uygulamadan önce yumurtalara TR ile başlayan vilayet kodunun da içerisinde bulunduğu kodlar yerleştiriliyordu. Bu uygulamanın getirilmesinin ardından halk tarafından memnuniyetle karşılandı. Birçok tüketici daha rahat bir şekilde yumurta seçerken, içlerinin de daha rahat olabileceğini söyledi.

 

yumurta resmi gazete organik yumurta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi