Hırvat General Mahkeme Önünde Zehir İçerek Öldü

Uluslararası Ceza Mahkemesince suçlu olduğu tespit edilen ve yargılanan Hırvat General Slobodan Praljak mahkeme karşısında zehir içti. Zehir içerken bir yandan da suçlu olmadığını belirten General, “Ben suçlu olmama tamamen karşı çıkıyorum” dedi.

Hırvat General Mahkeme Önünde Zehir İçerek Öldü
Hırvat General Mahkeme Önünde Zehir İçerek Öldü Beyza
Bu içerik 579 kez okundu.

Zehir içmesinin ardından hastaneye kaldırılan General’in hayati tehlikeyi atlattığı düşünülüyordu. Son dakika haberi olarak geçen Hırvat devlet kanalı praljak'ın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hırvat General’in yargılanmasının sebebi ise Boşnakların öldürülme olaylarında parmağının olmasından kaynaklanıyor. Kendisi gibi komutan olan bir çok kişi de Hırvat General ile birlikte yargılanıyor. Suçlamalar arasında tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılması ile birçok savaşın ve özellikle Bosna’da Boşnaklara karşı yapılan insanlık suçlarını düzenlenmek de yer alıyor.

Bugün gerçekleşen mahkemede, suçlamaları kabul etmeyen Praljak'ın avukatı müvekkilinin zehir içtiğini söyledi. Bunun ardından Praljak mahkemede bağırarak kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Hâkim duruşmaya ara vererek, duruşma salonuna doktor çağırdı. Doktor ilk müdahalesini duruşma salonunda gerçekleştirdi. Ardından hastaneye kaldırılan ve tedavi altına alınan Hırvat General’in durumunun normale döndüğü açıklanmıştı. Ama daha sonra Praljak'ın tüm müdehalelere rağmen kurtarılamadığı haberlerde yayınlandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesin de görülen dava birçok kişi tarafından Prlic ve diğerleri olarak biliniyordu. Duruşmada dikkat çeken isimler arasında başı çeken Jadranko Prlic mahkeme tarafından 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Jadranko Prlic’in yanı sıra, Valentin Coric 16 yıl alırken, Slobodan Praljak ile Milivoj Petkovic ise 20’şer yıl hapis cezasına mahkum edildiler. Eski Hırvat komutanlar bu duruşmadan önce, toplamda 111 yıl olarak hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Boşnak Zehir Mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi