MEB Müsteşarı "Öğrenciye 9 Lise Sunacağız 5 Tercih Yapacak"

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG yerine gelen yeni sistem ile ilgili bilgiler verdi. Tekin'in açıklamasına göre, öğrenci evine yakın 9 liseden 5'ini tercih edecek.

MEB Müsteşarı
MEB Müsteşarı Akay
Bu içerik 535 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG yerine gelen yeni sistem ile ilgili bilgiler verdi. Tekin'in açıklamasına göre, öğrenci evine yakın 9 liseden 5'ini tercih edecek. Liselere yerleştirmede kontenjanın dolması durumunda, tercih önceliği, adres ve kayıtlı olduğu ortaokul bilgileri şeklinde bir sıralama sistemi belirlenecek.

Yusuf Tekin, tercih edilecek okullar arasında her lise türünden bulunacağını ifade etti. Tekin, "Anadolu liselerimiz, mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz, Anadolu imam hatip liselerimiz var. Öğrenci, sunacağımız 9 liseden 5 tercih yapacak" diye belirtti.

Evine Yakın Okula Yerleştirme

Evine yakın okula yerleştirmede tercih sıralamasına göre yapılacağını söyleyen MEB Müsteşarı Tekin şöyle dedi: "Diyelim ki benim çocuğum ikinci tercihine, sizin çocuğunuz birinci tercihine bir okulu yazmış. Birinci tercihinde yazan sizin çocuğunuzun önceliği var. İkisi de birinci tercihinde o liseyi yazdı, bu kez evlerin okula yakınlığına bakacağız. Ortaokullarda olduğu gibi adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre veriler bizim sistemimizde var zaten. Benzer bir çalışmayı liseler için de kurgulamış olduk. İki öğrencinin de birinci tercihi aynı okulsa evi okula yakın olan o liseye kayıt yapma önceliğine sahip olacak."

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ifadelerine şöyle devam etti: "İkimiz de aynı binada oturuyoruz ve ikimiz de birinci tercihte bir okulu yazdık. O zaman hangi ortaokula kayıtlı olduğuna bakıyoruz. Bu üç simülasyonda yığılmaların büyük çoğunluğunu eritmiş oluyoruz. Yani hangi liseye kimin kayıt yapma önceliğinin bulunduğunu tanımlamış oluyoruz. Bu sistem tamamen elektronik ortamda işleyecek" diye belirtti.

Sınav tarihleri açıklanmadan önce öğrenci velisine bir lise teklif edilecek, eğer öğrenci sınava girmezse teklif edilen liseye yerleşme şansı olacak.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG Eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi