Putin Esad'ı İkna Etti

Bugün yapılacak 3'lü zirveden önce, geçen gün Putin Esad'ı Rusya'nın şehri Soçi'ye davet edip bir görüşme yapmıştı. Putin'in yaptığı 9 maddelik teklifi Esad'ın iyi karşıladığı ve kabul ettiğini ifade ediliyor.

Putin Esad'ı İkna Etti
Putin Esad'ı İkna Etti Akay
Bu içerik 373 kez okundu.

Suriye’de 7 yıldır devam eden iç savaş için bugüne kadar bir çok çözüm alternatifleri üretildi. Bunlardan biri bugün Rusya'da yapılacak olan Türkiye,İran ve Rusya zirvesidir. 3'lü toplantının amaçı Süriye savaşını bitirmek ve geleceğini belirlemek.

Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşecek Türkiye,İran ve Rusya zirvesinden önce geçen gün Soçi'de Putin ile Esad görüşmüştü. Bu görüşmede Putin'den Esad'a sürpriz bir teklif oldu. Putin'in 9 maddelik teklifine Esad'ın iyi karşıladığı ve kabul ettiğini söyleniyor.

Süriye'nin Geleceği İçin Önemli Adımlar Atılıyor

Rusya'nın Soçi kentinde bugün yapılacak 3'lü zirvedeki amaç, Suriye’nin durumunu ele almak. Yapılacak 3'lü toplantıda alınması mühtemel kararlar, hem rejim hem de muhaliflere baskı yapılarak iç savaşın bitirilmesi ve yeni bir anayasa yazılmasıdır. Bu büyük ihtimalle Esad’ın iktidarını sürdürmesi anlamına geliyor. 3'lü görüşmeden önce Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı Soçi’ye davet edip önemli bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra Putin tarafından Esad'a yapılan 9 maddelik teklifin içeriği de belli olmaya başladı.  Rusya Esad’ın kalması karşılığında seçim sistemi, anayasa değişikliği ve genel af dahil 9 maddelik teklifi sundu. Süriye Devlet Başkanı Esad, Süriye'nin geleceği için uygun bulduğu bu teklifi kabul ettiği ifade ediliyor.

Bugün Yapılacak 3'lü Zirve Ne Getirecek?

Türkiye, Rusya ve İran arasında Rusya'nın şehri olan Soçi'de yapılacak zirve, daha önce anlaşılan 19 madde üzerinde durulacak. Astana görüşmelerinde sağlanan anlaşmanın nasıl takip edileceği ve gerekli kararların alınacağı bugün yapılacak üçlü zirvede belli olacak.

 

Rusya Suriye Vladimir Putin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor