Türkiye ile Rusya Arasındaki Buzlar Eridi; Ruslar Türk Hava Sahasını Kullandı

Suriye savaşı başladığından beri Ruslara kapalı olan Türk hava sahası, son günlerde ilişkilerin iyiye gitmesiyle, Türkiye hava sahasını Rusya'ya kısmı olarak açtı.

Türkiye ile Rusya Arasındaki Buzlar Eridi;  Ruslar Türk Hava Sahasını Kullandı
Türkiye ile Rusya Arasındaki Buzlar Eridi;  Ruslar Türk Hava Sahasını Kullandı Akay
Bu içerik 458 kez okundu.

Türkiye ile Rusya arasındaki buzları tamamen eriten bir hamle oldu. Süriye savaşı başladığından beri, Esad Rejimine desteğinden dolayı, Türkiye hava sahasını Ruslara kapatmıştı. Özellikle geçen yıl iki Rus savaş uçağının düşürülmesi ilişkileri iyice germişti.

İlişkiler Gün Geçtikçe iyileşiyor

Geçen zaman içinde tarafların barışması ve ilişkilerin iyi yönde gitmesiyle, Türkiye önceki gün Rus askeri nakliye uçağı için hava sahasını açarak, Suriye’deki Hmeymim üssüne ulaşmasına izin verdi. Rusya, Suriye’ye ilk savaş uçaklarını, Türkiye izin vermediği için Hazar Denizi,İran ve Irak hava sahalarından Suriye’ye varabiliyordu. Türkiye hava sahasından daha kısa bir zaman'da ulaşabiliyor.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı nakliye uçağı Moskova'daki Çkalovsk askeri üssünden havalandıktan sonra, Karadeniz ve Türkiye üzerinden uçarak Suriye’nin Lazkiye bölgesinde bulunan Rus Hmeymim hava üssüne vardı.

Kısmi Uçus İzni

Bu iznin sadece kargo malı taşıyan uçaklar için geçerli olduğu, Rus savaş uçaklarının yine hazar, İran ve Irak sahasını kullanacağı belirtildi. Bu konu ile ilgili askeri birimler şöyle dedi; “Türkiye Rusya’ya hava sahasını açmış olmasına rağmen, Suriye’deki terörist hedefleri bombardımana çıkan savaş uçakları yine de Hazar, İran ve Irak hava sahalarını kullanmaya devam ediyor” diye ifade edildi.

Türkiye Rusya Suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor