Almanya'da Hükümet Krizi

Almanya'da yapılan seçimlerin ardından, iki ay gibi bir süre geçmesine rağman hükümet henüz kurulmadı. Seçimde yeterli oy alıp meclise giren 4 partinin 1 aydır süren koalisyon görüşmeleri yine sonuçsuz kaldı.

Almanya'da Hükümet Krizi
Almanya'da Hükümet Krizi Akay
Bu içerik 370 kez okundu.

Almanya'da gerçekleştirilen seçimlerin ardından hiç bir parti tek başına iktidar olamadı. Bunun üzerine başlayan koelisyon görüşmeleri 1 aydır sürüyor. Dün yapılan görüşmelerde ise, yine anlaşma sağlanmayarak hükümet kurma süreci iyice uzadı. FDP (Hür Demokratlar Partisi), sunulan seçenekleri beğenmeyerek görüşme masasını terketti. Hıristiyan Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar arasında 1 aydır koalisyon görüşmeleri devam ediyordu. Dün gece yapılan son turda masada kriz çıktı.

Krizin Ardından Partililer Dağıldı

Pazar gecesi başlayan koalisyon görüşmeleri, gecenin ilerleyen saatlerinde anlaşmazlığa düştü. İlk olarak FDP görüşme masasını terketti. Bunun ardından FDP lideri Christian Lindner şöyle bir açıklama yaptı; “Koalisyon görüşmeleri sonucu ortaya çıkan metindeki ruhu ne taşıyabiliriz ne de taşımak istiyoruz. Tartışılan tedbirlerin birçoğu zarar verici. Biz aksi takdirde yıllarca çalıştığımız prensiplerden vazgeçmek zorunda kalırdık” diyerek koalisyonda olamayacaklarını ifade etti. Daha sonra diğer partililer de, görüşmelerin yapıldığı Baden Württemberg Eyalet Temsilciliği'nden ayrıldı.

Yeşiller Partisinin Tepkisi

Yeşiller Partisinin Türk asıllı Eşbaşkanı Cem Özdemir, görüşmelerde tam uzlaşma sağlanacakken, FDP'nin çekildiğini ifade etti ve bu durumdan FDP'lileri suçladı. Hür Demokratların bunu hususi yaptıklarını ima etti.

Sonra Nasıl Bir Yol İzlenecek?

Anlaşmazlık meydana gelince Almanya'da hükümet kurma sancısı devam etmeye başladı. Bundan sonra yapılması gerekecek olan, Başbakan Merkel'in  Cumhurbaşkanı ile görüşmesidir. Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün Cumhurbaşkanı ile görüşüp meydana gelen gelişmeler ile yapılması gereken seçenekleri sunacak. Tekrar seçim'e gitmek yerine, Merkel'in Yeşiller Partisiyle bir azınlık hükümeti kurabileceği tahmin ediliyor. Sosyal Demokrat Parti hariç diğer partiler tekrar seçim yapılmasına karşı.

Almanya Angela Merkel Cem Özdemir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor