Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe İstifa Etti

Zimbabve Ordusu'nun istifa etmesi için baskı yaptığı Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin baskılara daha fazla maruz kalmamak adına istifa etmeyi kabul ettiği iddia edildi.

Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe İstifa Etti
Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe İstifa Etti Kerem Çelik
Bu içerik 397 kez okundu.

Robert Mugabe'nin istifa etme kararı aldığını iddia eden medya kuruluşu CNN oldu. Kuruluşun, hafta geçtiğimiz Zimbabve'de yönetimi ele geçiren askeri kaynaklara dayandırdığı haberde; Mugabe'nin yönetimi bırakma kararını içeren istifa mektubu teslim edildi. Haberde ayrıca, Devlet Başkanı Mugabe ve eşi Grace'e tam dokunulmazlık verildiği belirtildi.

PARTİSİ MUGABE'NİN LİDERLİĞİNİ İPTAL EDEREK EMMERSON'U YENİ LİDER SEÇMİŞTİ

Ülkede iktidar partisi, dün Mugabe'nin liderliğini iptal etmişti. Kişilik özellikleri arasında en dikkat çeken özelliği olan sabrından ötürü 'timsah' lakabı takılan eski başkan yardımcısı Emmerson Mnangagwa, partinin yeni başkanı ve 2018 yılında gerçekleşecek seçimlerdeki adayı olarak belirlenmişti.

MUGABE, EMMERSON'U GÖREVDEN ALARAK EŞİNİ BAŞKAN YARDIMCILIĞINA GETİRMİŞTİ

Geride kalan hafta eski yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevden alarak eşi Grace'yi başkan yardımcılığına getiren Robert Mugabe, askeri darbenin ardından ev hapsine zorlanmıştı.

ORDU YÖNETİMİ ELE GEÇİRMEKLE YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADI

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, dün televizyon aracılığıyla yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında istifa edeceğiyle ilgili herhangi bir cümle kullanmazken, "Ordu yönetimi ele geçirerek ve beni ev hapsine alarak yanlış bir şey yapmadı" ifadelerini kullanmıştı.

Zimbabve Robert Mugabe Emmerson Mnangagwa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu