Yeni Kaledonya'da 7.0 şiddetinde deprem

Pasifik Okyanusu'nun güneydoğusunda yer alan Yeni Kaledonya'da meydana gelen deprem can ve mal kaybına yol açmazken, deprem sonrası tsunami uyarısı yapıldı.

Yeni Kaledonya'da 7.0 şiddetinde deprem
Yeni Kaledonya'da 7.0 şiddetinde deprem Kerem Çelik
Bu içerik 617 kez okundu.

Radyo Yeni Zelanda'nın ABD Jeolojik Araştırma Merkezi'ne dayandırdığı habere göre, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi Yeni Kaledonya'ya yönetiminde bulunan Mare Adası'nın 68 kilometre  kuzeydoğusunda yerin 25 kilometre derinliğinde ve kıyıya 10 kilometre uzaklıkta 7.0  şiddetinde deprem meydana geldi.

Yeni Kaledonya ve çevresinde kendisini hissettiren deprem sonrası  bölgede bulunan adalar için tsunami uyarısı yapıldı.

BİR METRE YÜKSEKLİĞİNDE TSUNAMI DALGALARI GÖRÜLEBİLİR

İlk saptamalara göre can ve mal kaybına yol açmayan doğa olayı sonrasında Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, (PTWC) Yeni Kaledonya ve Vanuatu'nun bazı kıyı bölgelerinde 0,3 metre ile 1 metre yüksekliğinde tsunami dalgalanmalarının gözlemlendiğini tespit edildiğini açıkladı.

HALKI BİLGİLENDİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİ

PTWC'den yapılan yazılı duyuruda, "Tehdit altındaki kıyı bölgelerinden  sorumlu devlet kurumları, risk altındaki halkı bilgilendirmek ve yönlendirmek  için harekete geçmelidir. Bölgede yaşayanlar, ulusal ve yerel yetkilerin talimatlarını takip ederek tetikte olmalı." denildi.

AVUSTURYA VE YENİ ZELANDA YETKİLİLERİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Diğer taraftan, bölgeye yakın ülkelerden Avustralya ve Yeni Zelanda  yetkilileri tsunami uyarısının iki ülke kıyıları için geçerli olmadığını açıkladı.

Yeni Kaledonya deprem sunami
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu