Zimbabve'de Halk Sokağa Döküldü

Zimbabve'de, geçen hafta gerçekleşen askeri darbeye halktan destek geldi. Başkent Harare'de binlerce kişi devlet başkanı Robert Mugabe'yi protesto etti.

Zimbabve'de Halk Sokağa Döküldü
Zimbabve'de Halk Sokağa Döküldü Akay
Bu içerik 431 kez okundu.

Bildiğimiz gibi geçen hafta Zimbabve Ordusu, Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga önderliğinde bir askeri müdahale yaptı. Ordu ne kadar darbeyle alakalı olmadığını, bazı tedbirlerden dolayı mudahale yaptığını söylese de hükümet üstünde ki baskısını sürdürüyor. Askeri müdahaleden sonra halk meydana inerek orduya destek verdi ve 93 yaşındaki liderleri olan Mugabe'yi istifaya davet etti.

Halk Mugabe'yi Artık İstemiyor

Halkla beraber bazı ordu mensuplarınında katıldığı göstericilerin çoğunluğu, başkent'e başka şehirlerden geldiği söyleniyor. Elerinde Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga posterleriyle orduya destek verirken, Mugabe'nin bir an önce çekilmesini ve ülkeyi terk etmesini talep ettiler. Başkent Harare'de ise protestodan dolayı işyerleri kapalı.

Protestoya katılan göstericiler, Mugabe'nin yönetimini beğenmediklerini, uzun zaman tepkilerini aktaramadıklarını, şimdi ordu sayesinde tüm dünyanın haberdar olduğunu ifade ettiler. Göstericiler Robert Mugabe'nin yönetimi bırakıp gitmesini dile getirdi.

Halkın protesto için seçtiği meydan, Mugabe'nin 1980 yılında ülkesine döndüğünde karşılandığı yerdir. Protestoya ayrıca Zimbabve savaş Gazileri Birliği de katıldı. 93 yaşındaki Zimbabve Devlet Başkanı Muhabe, askeri müdahalenin ardından ev hapsine alınmış bulunuyor.

Robert Mugabe'nin İstifa Etmesi Halinde Gidebileceği Yerler

İstifası henüz gerçekleşmemiş olan Devlet Başkanı Mugabe, istifası ile ilgili orduyla bir takım görüşmeler yapmaktadır. Robert Mugabe istifa ederse hangi ülkelere gidebileçeği konusunda görüş bildirildi. Mugabe'nin gitmesi ihtimal dahilinde olan ülkeler; Singapur, Güney Afrika Cumhuriyeti, Togo, Ekvator Ginesi, Fas ve Etiyopya.

Zimbabve Harare Robert Mugabe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu