Lübnan Başbakanı Hariri Fransa'ya geçti

Alman hükümetinin yaptığı Lübnan eleştirileri Riyad'ı kızdırırken, Lübnan Başbakanı Hariri, 3 haftadır bulunduğu Riyad'dan gece yarısı haraket ederek Fransa'ya geçti.

Lübnan Başbakanı Hariri Fransa'ya geçti
Lübnan Başbakanı Hariri Fransa'ya geçti Kerem Çelik
Bu içerik 349 kez okundu.

Suudi Arabistan ile Lübnan arasında yaşanan gerilim her geçen gün yeni bir boyut kazanarak Ortadoğu'dan Avrupa'ya yayılırken, Suudi Arabistan yönetimi, Berlin Büyükelçisi'ni geri çağırma kararı aldı.

Suudi yönetimi, geri çağırma kararını Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin istifa etmesini eleştirmesi üzerine aldı.

Suudi yönetimi bununla da kalmayarak, Almanya'nın Riyad Büyükelçisi'ne protesto notası verme konusunda görüş birliğine vardı.

Ülkenin resmi haber ajansı SPA'nın servis ettiği bir haberde, Alman Bakan Gabriel'in sert dille yaptığı eleştirileri 'haksız ve çirkin' olarak değerlendirilerek, kınandı.

Alman Bakan Gabriel, Suudi yönetimi tarafından kınanan demeçleri, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Gebran Bassil'i hafta içinde Başkent Berlin'de konuk ettiği sırada yapmıştı. Lübnan'ın bölünme veya yeniden iç savaşa dönme ihtimali üzerinde duran Sigmar Gabriel, Suudi yönetiminden Hariri'yi bırakmasını talep etmişti.

Hariri ise Riyad'ı ziyareti esnasında canlı yayında istifa ettiğini açıklamıştı. 4 Kasım Cumartesi günü yapılan istifa açıklaması, üç haftadır Ortadoğu'yu sallıyordu.

Geçmişten beri birbirlerine düşmanlar Suudi Arabistan ve İran defalarda karşılıklı olarak savaş tehdidi savurmuştu.

Başbakan Hariri'nin istifası ülkesinde de şok etkisi yaratırken, Lübnan yönetimi bu istifayı kabul etmeyeceğini duyurdu.

Yaklaşık 3 haftadır bulunduğu Riyad'dan hareket ederek Fransa'ya geçen Hariri, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla havalimanı yolunda olduğunu belirtti.

Lübnan Hariri Fransa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi