'Mustafa Sabri' yapılan lisenin ismi Şehit Yakup Akdağ olarak değiştirildi

Tokat'ta yeni açılan ve Atatürk düşmanı Mustafa Sabri'nin ismin verildiği okulun adı değiştirildi. Okula Temmuz ayında şehit olan Astsubay Yakup Akdağ'ın ismi verildi.

'Mustafa Sabri' yapılan lisenin ismi Şehit Yakup Akdağ olarak değiştirildi
'Mustafa Sabri' yapılan lisenin ismi Şehit Yakup Akdağ olarak değiştirildi Kerem Çelik
Bu içerik 606 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e düşmanlığı ile bilinen Mustafa Sabri'nin isminin Tokat'ta bir imam hatip lisesine verilmesine yükselen tepkilerin ardından, okulun adı "Şehit Yakup Akdağ İmam Hatip Lisesi" olarak değiştirildi.

Osmanlı Devleti'nin son yıllarında Damat Ferit hükümetinde Şeyhülislam olarak faaliyetlerde bulunan ve Kurtuluş Savaşı döneminde Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları hakkında ölüm fetvası çıkartan, Osmanlı devleti yıkılıp Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Yunanistan'a kaçarak Türklüğünden istifa eden Mustafa Sabri'nin isminin Tokat'ta eğitime kazandırılan bir imam hatip lisesine verilmesi sosyal meydada, kamuoyunda ve vatandaşlar arasında büyük tepki toplamıştı. Çığ gibi büyüyen tepkilerin ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden derhal Mustafa Sabri isminin kaldırmasını talep etti. "Mustafa Sabri İmam Hatip Lisesi" tabelası MEB'in talimatının ardından indirilirken, okulunun adının "Şehit Yakup Akdağ İmam Hatip Lisesi" olduğu kaydedildi.

MEB yetkilileri, konunun kendilerine ulaşmasının ardından zaman kaybetmeden harekete geçtiklerini söyledi. Yetkililer, Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü'neokulun adının hemen değiştirilmesi yönünde talimat verdiklerini kaydetti.

"Mustafa Sabri İmam Hatip Lisesi" tabelasının indirildiği okula 24 Temmuz 2017'de Siirt'in Baykan ilçesinde, bölücü terör örgütü PKK militanları tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu şehit düşen 29 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ'ın ismi verildiği açıklandı.

Şehit Yakup Akdağ İmam Hatip Lisesi Mustafa Sabri Tokat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor