Türkiye’de 10 milyon diyabet hastası var

Diyabet Haftası etkinlikleri kapsamında OMÜ Tıp Fakültesi'nde konuşan Prof. Dr. Ramis Çolak, ülkemizde yaklaşık 10 milyon diyabet hastasının bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de 10 milyon diyabet hastası var
Türkiye’de 10 milyon diyabet hastası var Kerem Çelik
Bu içerik 460 kez okundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramis Çolak, dünya üzerinde her 6 saniyede 1 kişinin diyabetten yaşamını yitirdiğini ve Türkiye’de 10 milyon dolaylarında diyabet hastasını olduğunu belirtti.

 OMÜ Tıp Fakültesi’nde Diyabet Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen diyabet farkındalık toplantısında açıklamalar yapan Prof. Çolak, dünya üzerinde yaşayan 6 milyar insandan 400 milyonun diyabet hastası olduğunu vurguladı. 2015 yılında elde dilen verilere göre diyabet hastalığına bağlı ölümlerin yarısının 60 yaşın altındaki kişilerde görüldüğünü kaydeden Ramis Çolak, günümüzde bu hastalığa bağlı ölümlerin genç yaş  gruplarında da görüldüğünün altını çizdi. Şekerin önlem alınabilecek hastalıklardan biri olduğuna dikkat çeken Prof. Çolak, bu hastalık konusunda farkındalık oluşturulmasının şart olduğunu vurguladı.

DİYABET ARTIK GENÇ YAŞLI AYIRT ETMİYOR

Şekerin günümüzde salgın bir hastalık haline dönüştüğünü, dünyada bulaşıcı olmayan en yaygın hastalık oldunu aktaran Çolak, bir çok diyabetli hastanın bu hastalığa yakalandığının farkında olmadığını söyledi. Diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğuna vurgu yapan Çolak, bu hastalık konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün 2025 yılı için öngördüğü rakamların, 2014 yılında gerçekleşmiş vaziyette olduğunu kaydetti. 2040 yılında 640 milyon insanın diyabet hastalığına yakalanacağını tahmin ettiklerini aktaran Çolak, 1985 yılında dünya genelinde 30 milyon diyabet hastası olduğunun bilgisini paylaştı. 2025 yılı için tahmin edilen diyabetli hasta sayınının milyon olduğunu, ancak 2014 yılında 400 milyonu aşkın kişinin bu hastalığa yakalandığını dile getiren Çolak, dünya üzerinde 6 saniyede bir kişinin diyabetten yaşamını yitirdiğini aktardı. 2015 yılı verilerini baz alarak konuşan ve bahsi geçen yılda 5 milyon kişi diyabete bağlı olarak hayatını kaynettiğini vurgulayan Çolak, bu hastalığın artık genç yaşlı ayırt etmeksizin tehlikeli olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

KADINLAR DİYABET KONUSUNDA DAHA FAZLA BİLGİLENDİRİLMELİ

"Küresel bazda sağlık harcamalarının yüzde 12’sini diyabete bağlı sağlık harcamaları oluşturuyor. Türkiye’deki diyabetli sayısı 10 milyon civarında. Diyabet konusunda farkındalık oluşturmak günümüzde sadece hekimlerin değil, toplumun tüm kesimlerinin sorumluluğunda olmalı. Günümüzde diyabet haftasıyla ilgili çeşitli etkinlikler yapılıyor. Diyabetin bu yıl ki teması ’diyabet ve kadın’. Eğer biz kadınlarımızı diyabet konusunda daha fazla bilinçlendirebilirsek gelecek nesillerimiz diyabet konusunda daha bilinçli olacaktır."

Diyabet Haftası Diyabet Hastalığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor