Yerli otomobilin ardından yerli tren de geliyor

Dışa bağımlılığı ortadan kaldırarak yüzde yüz yerli ürün geliştirmek için kolları sıvayan hükümet, yerli otomobil projesinin büyük ilgiyle karşılanmasının ardından, yerli tren projesi için de çalışma başlattı.

Yerli otomobilin ardından yerli tren de geliyor
Yerli otomobilin ardından yerli tren de geliyor Kerem Çelik
Bu içerik 500 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden bu yana hayali olan yerli otomobil projesi nihayet hayata geçirildi. Yerli otomobili üretecek konsorsiyum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat açıklandıktan sonra, otomobilin hangi kentte üretileceği konusunda çalışmalar başlamıştı. Yerli otomobil projesi tam hız devam ederken, yerli lokomotif için de girişimler başladı.

YERLİ TREN İÇİN İTÜ, TÜLOMSAŞ ve MAM KOLLARI SIVADI

Türkiye'nin yerli lokomotifini ürtermek için bir konsorsiyum oluştıran Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) prototip hazırlamak üzere çalışmalarına start verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü önderliğinde ilan edilmeden başlatılan çalışmalar neticesinde Türkiye yerli otomobilin ardından, yerli lokomotifine de sahip olabilir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAKIN BİR ZAMANDA AÇIKLAMAYI YAPACAK

Yerli lokomotif üretilmesi halinde, gelecek dönemlerde ülke bütçesinden lokomotif ithalatı için çıkması planlanan 4 milyar doların yeni yerli yatırımlara kaydırılması da gündeme gelebilir. Dışa bağımlılığı kaldırmak için kolları sıvayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli lokomotif projesi konusunda kısa bir zaman içerisinde bir açıklama yapması bekleniyor.

YERLİ LOKOMOTİF DE ELEKTRİKLİ OLACAK

Global pazarda da Türkiye'yi söz sahibi yapacak yerli ürün projelerinin devlet tarafından desteklenmesi ve geliştirilmesi konusunda 80 milyon hem fikir. Yerli ürünleri tercih etmeye şimdiden hazır olan vatandaşlar  çalışmaların büyük bir hızla devam etmesini arzuluyor. Ayrıca yerli lokomotifin de, yerli otomobil gibi elektrikli olması bekleniyor.

yerli tren yerli otomobil faruk özlü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor