Euro'nun Yükselişi Sürüyor

Avrupa'da yapılan ekonomik açıklamalar iyimser yönde olunca euro değer kazanmaya başladı. Türkiye'de döviz kurunda tekrar yükselişe geçen euro 4.6 seviyesine kadar geldi. Dolar ise 3.9'a çıktı.

Euro'nun Yükselişi Sürüyor
Euro'nun Yükselişi Sürüyor Akay
Bu içerik 513 kez okundu.

Avrupa Parlamentolarında yapılan tahminlerde, Avrupa'da ekonomik büyümenin yüksek olacağını ifade edilince, euro dünya çapında değer kazanmaya başladı. Bununla beraber döviz kurumuzda'da hareketlenmeye başladı. 4.5 seviyesinde seyreden euro güne yükselişle başlayarak 4.6 seviyesine tırmanmaya başladı. Euro'nun yükselmesiyle doları'da etkiledi. 3.8 seviyesinde bulunan dolar 3.9 oldu.


Ekonomi Uzmanından Açıklamalar      


Euro ve doların tekrar yükselmesi üzerine, ekonomi uzmanı tarafından yapılan açıklama şöyle: "Dolar endeksi, dün euro’nun güçlenmesiyle yönünü aşağıya çevirdi. Dolar endeksindeki gevşemenin GOP’lar açısından bir fırsat olarak yorumlanmadığı görülmekte. Piyasalarda, risk iştahının azalmaya başlaması gelişmekte olan ülke piyasaları açısından da olumlu algılanmıyor ve GOP’larda da karışık seyirler var. Gelişmekte olan ülke para birimlerine baktığımda, bu hafta Rus Rublesi, Türk Lirası ve Brezilya Realinin Dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri olarak karşımıza çıkmakta. Risk algılarına baktığımda da, Türkiye, Rusya, Brezilya ve Güney Afrika’nın CDS rakamlarında da bir artış söz konusu. Kısacası, gelişmekte olan ülkelerinde kendilerine has hikayeleri GOP sepetini negatif etkilemeye devam ediyor. Dolayısıyla, bu tablo karşısında USD/TL kuru da yukarı yönde tepkisini veriyor" dedi.

Uzmanın ifadelerinin devamı şöyledir: "USD/TL kuru, 3.90 seviyesini zorlamaya başladı ve bu seviyenin üzerine doğru ataklarına başlamış durumda. Kur açısından kritik seviyelerdeyiz. Oynaklık yüksek. Kur, 3.90 çevresinde ısrarcı olursa bu durumda yukarı yönde tepkisini vermeye devam edebilir. Ancak, şu koşullar altında 3.90 üzeri sert tepkiler görülme ihtimali olsa bile kur bir süre daha 3.85-3.90 aralığını ihlal edecek gibi duruyor. EUR/TL kuruda, rekor tazelemeye devam ediyor. Global piyasalarda, Euro’nun güçlenmeye çalışması ve TL’nin negatif ayrışması EUR/TL’nin yukarı yönde daha sert bir şekilde tepki vermesine neden oluyor. Kur için 4.58-4.55 bölgeleri destek konumunda. Kur, 4.60 üzerine doğru iştahlanmak isteyebilir ancak bu seviyenin üzerinde çok fazla güçlü durmasını şimdilik beklemiyoruz. Euro’nun güçlenme algısı önümüzdeki günlerde dağılabilir ve bu durumda EUR/TL kurunda bu hafta görülen sert tepkinin ardından düzelme hareketlerini izleyebiliriz." diyerek olumlu bir açıklama yaptı.

döviz euro dolar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu