Papaz Suriano'nun Kudüs'e tayini İstanbul'da tepkiyle karşılandı

Yarım asırdır Türkiye’de görev yapan papaz Felice Suriano'nın Vatikan tarafından Kudüs'e tayin edilmesi, İstanbul’daki Latin-Katolik cemaati tarafından tepkiyle karşılandı.

Papaz Suriano'nun Kudüs'e tayini İstanbul'da tepkiyle karşılandı
Papaz Suriano'nun Kudüs'e tayini İstanbul'da tepkiyle karşılandı Kerem Çelik
Bu içerik 902 kez okundu.

52 yıldır Türkiye’de hizmet veren kiliselerde görev yapan İtalyan papaz Felice Suriano, Osmanlı zamanında ticaret ve bir dizi iş için İngiltere, İtalya, Fransa Avrupa ülkelerinden gelen ve "Levanten" olarak bilinen kişilere hizmet veriyordu. Ülkemizdeki en eski papazlardan olan Suriano, Türkiye’de hizmet veren Bomonti’deki Notre Damme De Lourdes Kilisesi’nin yanı sıra Feriköy’deki Latin Katolik mezarlığında da görevlerini sürdürmüştü. Latin-Katolik cemaatinin çok sevdiği rahip Suriano'nun son görev yeri Harbiye bulunan Saint Esprit Kilisesi (Saint Esprit Katedrali) oldu. İtalyan vatandaşı olan ve Türk pasaportuna da sahip olan rahip Suriano, Kazım ayının ikinci haftasında Vatikan’a bağlı  kilisenin Almanya’daki merkezi tarafından Kudüs’e 40 kilometre mesafedeki Bet Cemal Kilisesine tayin edildi.

CEMAAT SURİANO'NUN TÜRKİYE'DE KALMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

1846 yılında Papa inşaa ettirilen ve yüksek mimari değeri ile dikkat çeken kilisenin cemaati, bu duruma tepki göstererek tayinin durdurulması harekete geçti. Rahip Suriano'nun Türkiye’de kalması için imza kampanyası başlatan cemaatin bu çabası, tayin kararını askıya almaya yeter mi yetmez mi bilinmez ama Suriano'nun yeni görev yerine gitmek için hazırlıklara başladığı öğrenildi. Önemli din adamı iki hafta sonra İstanbul'a veda ederek Kudüs'e geçecek.

Vatikan'ın lideri Papa Franciscus, 3 yıl önce Kasım ayında gerçekleştirdiği İstanbul ziyareti kapsamında Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi gezdikten sonra,  Harbiye'deki Vatikan Temsilciliği geçmiş, ardından da Saint Esprit Kilisesi'ne giderek akşam ayinine başkanlık yapmıştı.

Felice Suriano vatikan kudüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu