Vestel'in talip olduğu Toshiba, Çinli şirkete satıldı

Zorlu Holding bünyesindeki yerli teknoloji firmalarından Vestel'in bünyesine dahil etmek için teklif verdiği ünlü Japon markalarından Toshiba'nın televizyon unitesi Çinli firma Hisense'ye satıldı.

Vestel'in talip olduğu Toshiba, Çinli şirkete satıldı
Vestel'in talip olduğu Toshiba, Çinli şirkete satıldı Kerem Çelik
Bu içerik 462 kez okundu.

Rakipleriyle olan arası açılınca bir değişikliğe giderek Nisan ayında televizyon birimini satışa çıkaran Toshiba'ya, Uzakdoğulu firmaların yanı sıra Türkiye'den de Vestel talip olmuştu. Bir süredir devam eden görüşmeler neticesinde sonuç alamayan Vestel'e Japonya'dan kötü haber geldi. Ülke medyası, Toshiba'nın TV unitesinin 113.6 milyon dolar bedelle Çinli firma Hisense'nin satıldığı duyurdu.

Teknoloji ürünlerinde güven veren markalardan Toshiba'nın TV birimi geride kalan 2016 yılında toplamda 700 bin adet TV üretmişti.

Hisense firması, Çin'in en büyük elektronik ve teknoloji ürünü üreten şirketler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Japonya'nın öncü markalarından Toshiba'nın, TV unitesinin yüzde 95 hissesini Hisense'ye satacağı, yüzde 5'lik kısmı ise elinde tutacağı biliniyor.

Global pazardaki pastadan payını almakta zorlanan Toshiba geride kalan haftalarda da beyaz eşya birimini Midea'ya satmıştı.

Nisan ayında Toshiba'nın TV birimine talip olan Vestel'in yetkilileri peş peşe verdikleri demeçlerde sürecin olumlu gittiğini dile getirmiş, Zorlu Holding'in Toshiba'nın TV unitesini satın alabileceği yorumları gelmişti.

Zorlu Holding, geçtiğimiz günlerde Güney Koreli Daewoo'nun beyaz eşya birimini satın almak için de teklif yapmıştı.

Vestel Toshiba Hisense
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor