Bakan Tüfenkci: Kaçakçılık konusunda yöntem değiştirdik

Kaçakçılıkla uğraşan kişilerin her gün yeni bir yol bulduğunu, bu yeni yöntemlerden birinin de vücuduna et sararak yurda sokmak olduğunu dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, kaçakçılık konusunda yöntem değiştirdiklerini söyledi.

Bakan Tüfenkci: Kaçakçılık konusunda yöntem değiştirdik
Bakan Tüfenkci: Kaçakçılık konusunda yöntem değiştirdik Kerem Çelik
Bu içerik 363 kez okundu.

Basın mensuplarıyla sohbet havasında bir basın toplantısı gerçekleştiren Bakan Tüfenkci, sınır kapılarında ve gümrüklerde kaçakçılıkla uğraşan kişilerin insan aklını zorlayacak yöntemlerinden bahsetti. Kaçakçıların akla zaraz yöntemlerinden en garibinin ise Gürcistan'a açılan Sarp Sınır Kapısı'nda gözlemlendiğini kaydeden Tüfenkci, bir erkeğin vücuduna et sardığını söyledi. Bir kişinin bu şekilde yurda 20 kilo sokabileceğini ifade eden Bülent Tüfenkci, Gürcistan'da etin 5 TL, Türkiye'de 40 TL olduğunu ve Gürcistan'a kimlikle geçildiğini hatırlatarak, bir kaçakcının günde üç sefer yaparak 60 kilo et getirme, kilo başına 30 TL kazanma ihtimalinin olduğunu söyledi.

UYUŞTURUCU KARGO İLE GELİYOR

Milliyet Gazetesi'nin servis ettiği habere göre, son aylarda gümrüklerde valiz içerisinde yurtdışına kaçırılmaya çalışılan çocukların yakalandığını belirten Bakan Tüfenkci, yakalanan çocuklardan büyük bölümünün FETÖ isimleri çocukları olduğunu kaydetti. Otobüslerin üst bölümünde yer alan bagajlarda ise göçmen kaçakçılığı yapıldığını aktaran Tüfenkci, uyuşturucu kaçakçılığında da yine insan aklını zorlayacak yöntelere başvurulduğunu söyledi. Kaçakçıların yurtdışından ülkeye kargo ile giysi gönderdiklerini, bu giysilere uyuşturucu emdirdiklerini belirten Tüfenkci, kargoyu teslim alan şahısların giysileri suya bastırarak uyuşturucuyu ele geçirdiklerini ve daha sonra kurutarak piyasaya sürdüklerini açıkladı. 

BULGARİSTAN VE GÜRCİSTAN İLE YAPIYOR, İRAN İLE TEST AŞAMASINDAYIZ

Tüfenkci son olarak kaçakçılıkla mücadele konusunda yöntem değişimlerini dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Veri değişimlerini artırdık. Bulgaristan'da X-Ray'a giren araçların Türkiye'de, Türkiye'de girenlerin ise Bulgaristan'da verileri görülebiliyor. Orada girdiğinde burada içinde ne olduğunu görüyoruz. Farklı bir şey yüklenip yüklenmediğini görüyoruz. Bunu Gürcistan ile yapıyoruz. İran ile de test aşamasındayız. Diğerleri ile de görüşüyoruz."

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bülent Tüfenkçi kaçakçılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi