Eruh'ta 6 petrol kuyusu bulundu

Türkiye'deki petrol çalışmalarının yoğunlaştığı kentlerden Siirt'e bağlı Eruh ilçesinde 2014 yılında başlatılan Doğu Sadak-1 Petrol sondaj çalışmaları neticesinde 2 bin 400 metrede 6 petrol kuyusuna ulaşıldı.

Eruh'ta 6 petrol kuyusu bulundu
Eruh'ta 6 petrol kuyusu bulundu Kerem Çelik
Bu içerik 622 kez okundu.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Eruh İlçe Kaymakamı Murtaza Dayanç ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Kemal Benek ile birlikte Eruh ilçesi sınırları içerisinde kalan Bayıryüzü köyünde Doğu Sadak-1 Petrol arama faaliyetlerini yerinde inceledi. Vali Atik, sondaj çalışmaları sürdüren özel firmanın temsilcilerinden petrol arama çalışmaları hakkınde bilgi edindi. Sondaj çalışmalarını gerçekleştirildiği kuyuları ve üretim alanını tek tek gezerek incemeler yapan Atik, ilçenin terörle değil, buraya yapılacak güzel hizmetler ve yatırımlarla anılmasını istediklerini söyledi. Türkiye’nin en kaliteli petrolünün Eruh ilçesinden çıkarılmasının bölgenin sosyo-ekonomik yapısını ve kaderini değiştireceğini kaydeden Atik, petrolün hem ülkemize hem de Eruh ilçesine büyük bir ekonomik getiri sağlayacağını belirtti.

Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında yapılan sondaj çalışmaları sonucunda kuyu sayısının 6’ya yükseldiğini aktaran Atik, 2 bin 400 metre derinlikten her gün ortalama bin varil ham petrolün çıkarıldığı dile getirerek, elde edilen petrolün Batman TPAO'ya gönderilip burada işlendiğini kaydetti.

'TÜRKİYE'NİN EN KALİTELİ PETROLÜ BURADA ÇIKIYOR'

Petrol arama ve sondaj çalışmalarını yürüten özel firmanın yöneticilerinden Cem Sayer ise konuya ilişkin verdiği demeçte, "İlk kuyumuzu 2014 yılı başında keşfetmiştik, şu anda 6. kuyunun sondajına başlayacağız. 15 güne kadar, günlük üretimimiz, 4 üretim kuyusundan ortalama bin varil civarındadır. Net petrol olarak, 43,5 gravite Türkiye’nin en kaliteli petrolü burada çıkıyor. Çok daha fazla keşifler yapmayı planlıyoruz, daha fazla kuyular açmayı planlıyoruz bu bölgede sayın valimizin bölge halkının Ankara’da petrol işleri genel müdürlüğünün himayelerinde gerçekleştirdiğimiz bir projedir. Bizleri teşvik edip böyle bir projeyi gerçekleştirmek için cesaretlendirdiğinden dolayı bakanlığımıza, ilgili tüm kişi ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

siirt eruh ilçesi petrol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu