Güneydoğu İhracat'ta Terörü Alt Etti

Teröre rağamen Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden yapılan ihracat, bir yılda toplam 10 milyar dolara ulaşarak tarihi bir rekor kırıldı. İhtacat'ı en çok yapan il ise Gaziantep oldu.

Güneydoğu İhracat'ta Terörü Alt Etti
Güneydoğu İhracat'ta Terörü Alt Etti Akay
Bu içerik 473 kez okundu.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu  illerinde artan ihracat miktarı, her şeye rağmen başarıyı göz önüne getiriyor. İhracat artışı Türkiye'ye büyük fayda sağlarken, bölgede yaşayanlar için istihdam ve gelir kaynağı oldu. Doğu Anadolu'nun 17 ilinde yapılan İhracat oranı bir yılda 1 milyar 400 milyon dolar olurken, başta Gaziantep olmak üzere bütün illerde'ki toplam ihracat 10 milyar dolara ulaştı.
 
Bir Çok Ülkeye İhracat Yapılıyor
 
Güneydoğu ve Doğu Anadolu İllerinden toplam 171 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Bu ülkeler arasında ilk sırada  Irak olurken, diğerleri İran, Azerbaycan, Almanya ve Bulgaristan'a en fazla ihracat yapılmaktadır.
 
Hangi Ürünler İhraç Edilmektedir?
 
Doğu Anadolu'daki ihracat'ta ilk sırada kimya var. Kimya 209 milyon dolarla en fazla ihraç yapılan ürün oldu. Diğer ürünler ise sırasıyla; giyim ve konfeksiyon 204 milyon dolar, makine 168 milyon dolar, maden 9 milyon dolar. Güneydoğu'daki ihracat: Buğday 450 milyon dolar, makarna 260 milyon dolar ve 255 milyon dolarla birkisel yağ en öne çıkan ürünler oldu. İhracat geçen yıla göre %30 artarak iyi bir çıkış yakaladı.
 
Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde bütün zorluklara rağmen, dış ticaret'te iyi bir çıkış yaparak Türkiye Ekonomisine önemli faydalar sağlamıştır.
 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Doğu Anadolu Bölgesi ihracat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu