Ünlü Tekvandocu İsmet Iraz hayata gözlerini yumdu

Türkiye'de Tekvando sporu denince akla gelen ilk isim olan ve her kesim tarafından çok sevilen ünlü sporcu İsmet Iraz yaşamını yitirdi.

Ünlü Tekvandocu İsmet Iraz hayata gözlerini yumdu
Ünlü Tekvandocu İsmet Iraz hayata gözlerini yumdu Kerem Çelik
Bu içerik 613 kez okundu.

Böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören ünlü spor adamı Iraz, bu sabah tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşına yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. İsmet Iraz, son yolculuğuna yarın 19 Mayıs Spor Kompleksi'nde yer alan İsmet Iraz Tekvando  Salonu'nda gerçekleşecek törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecek.

Ülkemize Tekvando sporunu sevdiren Iraz, sporcu ve milli takımlar hocası olarak Türkiye'de bu sporu geliştirmek adına yorucu ve uzun mücadeleler verdi. İsmet Iraz'ın milli takımların başında olduğu yıllarda, bu branşta bir çok sporcumuz uluslar arası organizasyonlarda madalya kazanma başarısı gösterdi.

Türkiye'den Japonya’ya karete öğrenmek için giden İsmet Iraz, 1 yılı aşkın süre bu spor için vatanından uzakta kaldı. Daha sonra Korelilerin milli sporu tekvandoyu öğrenmek için Kore’ye geçen Iraz burada da aylarca eğitim aldı. Dahasa sonra sırasıyla Çin, Taiwan, Hongkong ve Tailand'ı ziyaret eden Iraz, Uzak Doğu seferini 4 yılın ardından tamamlayarak ülkeye döndü.

1973 yılında İrlanda’da düzenlenen Dünya Tekvando şampiyonasında birinci olmayı başaran Iraz, ülkemizi bu alanda gurulandırmayı başarmıştı.

Yabancı dil öğrenmeye de meraklı olan Iraz, İngilizce'ye hakim olabilmek için çok çaba gösterdi. Amerikan üssündeki askerlere tekvando dersi veren Iraz, İngilizce'sini burada çok iyi seviyeye getirdi.

Milli takımdaki hocalık dönemlerinde, askeri çağdaş disiplin anlayışına benzer uygulamaları ile sık sık gündeme gelmişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İsmet Iraz için, "Bizde bile bu kadar disiplin yok” sözlerini kullanmıştı.

İsmet Iraz Tekvando
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu