Yavru Vatan'da Erken Seçim Var

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan Meclis oturumunda, erken seçim için yapılan oylamada, büyük çoğunlukla evet çıktı. Bu sonuçla erken genel seçimlerin 7 Ocak 2018 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Yavru Vatan'da Erken Seçim Var
Yavru Vatan'da Erken Seçim Var Akay
Bu içerik 461 kez okundu.

KKTC'de İktidar'da olan parti Ulusal Birlik Partisi ile ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisinin Meclise yaptığı, genel seçimlerin erken yapılmasına dair teklif görüşüldü. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan oylamalar sonucunda seçimlerin 7 Ocak 2018 tarihinde yenilenmesine karar verildi. Meclisten çıkan sonuç ise 38 evet 2 hayır oldu. Bu sonuçla seçimler yedi ay daha erken yapılmış olacak.


KKTC Başbakanından Açıklamalar


KKTC Başbakan'ı bunun üzerine şöyle dedi: "Muhalefet seçim tarihini verdi, gereği yapılacaktır, erken seçim tarihi hayırlı olsun." Başbakan, muhalefetten gelen erken seçim teklifini olumlu bularak, durumun genel kurulda görüşülmesi için beraber karar verdiklerini açıkladı.


Diğer Gelişmeler


KKTC Meclisinin diğer partilerinden olan Demokrat Parti ise, erken seçimin hayırlı olmayacağını özellikle bütçeyi etkileyeceğini belirterek destek vermedi.
Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada erken genel seçimlerin 4 Şubat 2018'de yapılmasını teklif etti.
Çalkantılı bir dönem geçiren KKTC Meclisi, 5 yılda 3 hükümet değişimiyle istikrar konusunda sorun yaşamaktadır.


KKTC Meclisinde Sandalye Dağılımı:


Cumhuriyetçi Türk Partisi: 20 sandalye, Ulusal Birlik Partisi: 18 sandalye, Demokrat Parti: 4 sandalye, Toplumcu Demokrasi Partisi: 3 sandalye, Bağımsız: 5 sandalye olmak üzere toplam 50 sandalye.
    

 

KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi