Terör örgütü PKK Suriye'nin en büyük petrol sahalarından birini işgal etti

Ülkemizde kanlı eylemler düzenleyen terör örgütü PKK ile Suriye uzantısı olan PYD, Suriye'nin ikinci büyük petrol sahası olan el-Tenek'i ele geçirdi.

Terör örgütü PKK Suriye'nin en büyük petrol sahalarından birini işgal etti
Terör örgütü PKK Suriye'nin en büyük petrol sahalarından birini işgal etti Kerem Çelik
Bu içerik 505 kez okundu.

Suriye'nin Deyrizor kentinde bulunan ve ülkenin en çok petrol çıkan ikinci sahası olan el-Tenek'i bölücü terör örgütü PKK/PYD tarafından işgal edildi. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) desteğini alarak onlarca TIR'lık silah desteği alan PYD, 9 Eylül'de Deyrizor kentine saldırıları başmıştı. Saldırılarına aralıksız devam eden örgüt, bir başka kanlı terör örgütü DEAŞ'a rağmen kentin kuzey ve doğu kırsalında ilerleyişini sürdürüyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PYD, Suriye'nin Irak sınırına yakın olan kenti Deyrizor'un merkezine 35 kilometre uzaklıkta olan el-Tenek petrol sahasını ele geçirdi.

PYD ile DEAŞ militanları arasında yaşanan çatışmaların ardından ağır kayıplar veren terör örgütü DEAŞ el-Tenek'in doğusuna kadar geriledi.

Terör örgütü PYD, Ekim ayında Deyrizor kentinde bulunan Suriye'nin en zengin petrol sahaları El-Ömer ile Cafra'yı da işgal etmişti.

Suriye'nin en büyük gaz tesisi olan Konoko da Eylül ayında PYD'nin eline geçmişti.

Anadolu Ajansı'nın (AA) harita-alan ölçümlerine göre terör örgütü PYD, Suriye'nin yaklaşık dörtte birinde hüküm sürüyor. Suriye'nin en zengin petrol sahaları, Deyrizor'un ortasından geçen Fırat Nehri’nin doğusunda bulunuyor.

PKK PYD terör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor