Nazlı Ilıcak ve Altan'ların Yargılandığı Dava'da Karar Çıktı

15 Temmuz'da gerçekleşen Fetö darbe girişiminde, bilgi sahibi oldukları gerekçesiyle yargılanan Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak olmak üzere toplam 7 sanığın bulunduğu davada, savcı sanıkların tutukluluk durumlarının devamını istedi.

Nazlı Ilıcak ve Altan'ların Yargılandığı Dava'da Karar Çıktı
Nazlı Ilıcak ve Altan'ların Yargılandığı Dava'da Karar Çıktı Akay
Bu içerik 365 kez okundu.
Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak ile beraber toplam 7 sanık, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmaya katıldı. Mahkemede görevli olan Cumhuriyet Savcısı, ilgili kararı henüz hazırlayamadığını açıklayarak, sanıkların tutukluluk durumunun devamını istedi.
 
Nazlı Ilıcak Adaletsizlikten Yakındı
 
Bunun üzerine mahkeme başkanı bu teklife karşılık cevap hakkı olarak tutukluların sözüne başvurdu. İlk önce söz alan Nazlı Ilıcak şöyle bir savunma yaptı, "İkinci duruşmada iki hakim üye değişmiş, savcı da değişmiş. Allah'a şükür bir tek siz kalmışsınız. Bugün de savcı ve bir üye değişmiş. Bu olağan birşey mi bilmiyorum ama bunun kayıtlara geçmesini istiyorum" diyerek ifade verdi.
 
Mahkemedeki ifadesinde avukatla görüşme konusunda sıkıntı olduğunu dile getirdi. Nazlı Ilıcak ayriyetten konuşmasına şöyle devam etti: "Attığım Tweetlerimde darbe karşıtı açıklamalar yaptım. ve darbeyi lanetliyorum dedim. Bütün hayatım boyunca darbelere karşı olmuş bir Nazlı Ilıcak olarak bunu içime sindiremiyorum.  27 Mayıs'tan beri darbelere karşıyım, bu berbat darbe gerçekleşiyor ben Bodrum'da haber alıyorum. Yok efendim Nazlı Ilıcak darbeciymiş, bunu kimseye anlatamazsınız" dedi.
 
Nazlı Ilıcak 40 yıllık bir gazeteci olduğunu, darbeyle hiç bir ilişkisi bulunmadığını, laik Cumhuriyete her zaman bağlı olduğunu ifade ederek mahkemeden tahliyesini istedi.
 
Ahmet Altan'ın Savunması
 
Ahmet Altan davayla ilgili AİHM'ye başvurduğunu söyledi. Bunun üzerine BM'de davayla ilgilenmeye başladığını açıklayan Altan sözlerine şöyle devam etti, "Savcının ezbere dayalı tekrarını duyduğumda bir oyuncuyu izlediğimi düşündüm. Dosyaya hakim olmadığını söyleyerek tutukluluk istedi. Bir de adaletten söz ediliyor. Böyle bir ezberle hukuk olmaz. Böyle bir ezberle adalet olmaz. Benim söyleyeceğim bu kadar" dedi.
 
İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi savcının talepleri ve sanıkların savunmasını aldıktan sonra, bir sonraki duruşma için karar verdi.
Nazlı Ilıcak Ahmet Altan Mehmet Altan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor