İzmir'de 448 bin TL'lik su faturasında gerçek ortaya çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU tarafından bir vatandaşa 54 günlük kullanım bedeli olarak 448 bin 591 liralık fatura çıkarılmasının altında yatan gerçek, sayacın incelemeye alınmasının ardından ortaya çıktı.

İzmir'de 448 bin TL'lik su faturasında gerçek ortaya çıktı
İzmir'de 448 bin TL'lik su faturasında gerçek ortaya çıktı Kerem Çelik
Bu içerik 953 kez okundu.

İzmir'in Tire ilçesinde ikamet edeb bir vatandaşa, 54 günlük su kullanım bedeli olarak İZSU tarafından 448 bin 591 liralık fatura çıkarılmıştı. Bu yüksek meblağdaki faturaya itiraz eden abonenin, kullanımından düşük bir bedel ödemek için sayacı yasa dışı müdahalede bulunarak geri sarardırdığı tespit edildi. Vatandaşın uyanık yaparak geri sardırdığı sayacın başlangıç noktasının da gerisine gitmesi sonucunda 448 bin TL'lik bir su faturası kesildiği anlaşıldı.

İZSU Genel Müdürlüğü'nde konuya ilişkin bilgilendirme amaçlı yapılan yazılı açıklamada, Tire ilçesi Hisarlık Mahallesi'nde ikamet eden H. Erburhan isimli vatandaşın 448 bin 561 liralık su faturasının yanlış yazıldığını öne sürmesi üzerine sayacın kontrol edilmek üzere alınarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderildiği belirtildi. Müdürlüğün kontrollerin ardından İZSU'ya gönderdiği raporda, sayacın ölçümüne müdahalede bulunulduğunun (endeksin geriye düşürüldüğü) tespit edildiği, sayaç tahripli olarak dikkate alındığı için muayenesinin yapılamadığı bildirmesi üzerine, açıklamada yapılan incelemede, Erburhan'ın gerçek tüketim değerinin 64 ve 85 metreküp olmak üzere toplamda 149 metreküp olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

"Söz konusu abonenin 22 Temmuz 2017 tarihinde 00064 olan sayaç endeks değeri, abonenin sayaca müdahale etmesi nedeniyle geri düşmeye başlamış, önce 00000'a sonra 99999 ve 14 Eylül 2017 tarihinde 99.915 değerine gerilemiştir. Bir önceki tüketimi 64 metreküp olduğu için 99.915 metreküpten çıkarılarak son endeksine göre 99.851 metreküp karşılığı olan 448 bin 591 liralık fatura oluşmuştur. Bu bedel yerine gerçek tüketim değeri 64 ve 85 metreküp karşılığını içerecek fatura tanzimi yapılmaktadır. Ayrıca, abonenin su sayacına zarar vermesi, yasa dışı müdahale etmesi nedeniyle yasal işlemler yapılacak ve Cumhuriyet Savcılığı makamına suç duyusunda bulunulacaktır."

İzmir tire ilçesi izsu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi