Portekiz'de fırfırlı köpekbalığı yakalandı

Portekiz'de, 80 milyon yıla meydan okuyarak hiç bir değişime uğramaması nedeniyle "yaşayan fosil" olarak bilinen "fırfırlı köpekbalığı" ele geçirildi.

Portekiz'de fırfırlı köpekbalığı yakalandı
Portekiz'de fırfırlı köpekbalığı yakalandı Kerem Çelik
Bu içerik 1793 kez okundu.

İnsanoğlu olmak üzere bir çok canlının evrim geçirerek değişmesi, dinazorların bu değişime ayak uyduramayarak dünya üzerindeki neslinin tükenmesi bir tarafa dursun, 80 milyon yıldır en ufak bir değişie bir uğramayan ve bu yüzden bilim insanları tarafından "yaşayan fosil" lakabı takılan "fırfırlı köpekbalığı" Portekiz’de yakalandı.

Geçmişten günümüze değişim yaşamadan soyunu sürdürmeyi başaran ve saklanma konusunda da oldukça uzman olan, bu yüzden de 6 milyar insandan çok azının görebileceği bir fırfırlı köpekbalığı Portekiz'de yanlışlıkla yakalandı. 

İLK OLARAK 19. YÜZYILDA GÖRÜLMÜŞ

Avrupa Birliği (AB) öncülüğünde, ticari balıkçılığın gümümüz şartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla araştırma yapan bir grup fırfırlı köpekbalığı ile Portekiz'in Algarve kıyılarında karşılaştı.  Araştırma grubu denizin 700 metre derinliğinde ele geçirilen yaşayan fosilin 1.5 metre boyunda olduğunu açıkladı. Çok az görülen fırfırlı köpekbalığı denen bu canlıların 80 milyon yıldır evrime uğramadığı ve dinozorlar hüküm sürdüğü tarihlerden beri aynı vücut yapısına sahip olduğu kaydedildi. Ayrıca, fırfırlı köpekbalığının 19'uncu yüzyıldan sonra keşfedilebildiği akratıldı. 

KARŞILAŞIRSANIZ MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇABUK KAÇIN

Yaşayan canlılar arasında 42 aylık süreyle en uzun gebelik süresine sahip olan fırfırlı köpekbalığının, 300'den fazla dişi bulunuyor. Yaşayan fosilin yakalanmasını haberleştiren servis ettikten sonra uluslararası basına demeçler veren uzmanlar ise "Bir fırfırlı köpekbalığına rast gelmeniz neredeyse imkânsız. Ama yine de bir mucize gerçekleşir ve bunlardan birini görürseniz, kaçabildiğiniz kadar uzağa kaçın ve muhteşem çenesiyle jilet gibi dişlerinden sakınmaya bakın" şeklinde görüş bildirdi.

fırfırlı köpekbalığı Portekiz avrupa birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu