Suudi Arabistan'dan flaş Yemen kararı

Suudi Arabistan ile Yemen arasında bir süredir devam eden gerilim nedeniyle, Yemen'deki havaalanlarını ve limanları kapatan Suudi Arabistan, yeniden açma kararı aldı.

Suudi Arabistan'dan flaş Yemen kararı
Suudi Arabistan'dan flaş Yemen kararı Kerem Çelik
Bu içerik 488 kez okundu.

Suudi Arabistan yöneiminin Birleşmiş Milletler Daimi Elçiliği'nin yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'deki havaalanlarını ve limanları yeniden açmaya başlayacağını" denildi.

Husilerin, 4 Kasım Cumartesi günü Arabistan'ın başkenti Riyad'a füze saldırısı düzenlemesinin ardından koalisyon güçleri Yemen'deki hava, deniz ve kara tüm sınır geçişlerinin kapatılması yönünde karar vermişti. Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçleri, bu kararın, "İran'ın müttefiki Husilere, füze göndermesine mahal veren denetim prosedürlerindeki boşlukların ortadan kaldırılması" sebebiyle alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler ve insani yardım amaçlı kurulan kuruluşlar, Arabistan önderliğindeki koalisyonun, Yemen'deki havaalanları, limanlar ve kara sınırlarını kapatma yönünde aldığı karardan derin endişe duyulduğunu belirtmişti.

Yemen darbeci yönetimine karşı olan Husi güçlerinin sindirilmesi için oluşturulan Arap koalisyonunda yer alan Birleşik Arap Emirliklerinin destek verdiği Hizam Emni milisleri, Aden'de bulunan Zeyt limanının denetimini Yemen ordu güçlerinden devralmıştı.

Yerel kaynaklar, Hizam Emni güçlerinin, Aden'in Bureyka bölgesinde bulunan Zeyt limanında kontrolü ele geçirmek adına Yemen ordusunun 4. Tugayına bağlı Zeyt limanı muhafızlarına baskın ve saldırı gerçekleştirmişti. Yaşanan sıcak temasta Apaçi helikopterlerinin de kullanıldığı aktarıldı. Zeyt limanının petrol nakli için kullanıldığı aktarılmıştı.

Suudi Arabistan Yemen birleşmiş milletler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor