Irak'ta toplu mezarlar bulundu

Kanlı terör örgütü DEAŞ'ı Havice'den temizleye Irak ordusu, kent genelinde yürüttüğü çalışmalarda toplu mezarlarla karşılaştı. Her bir mezarda yaklaşık 400 cesetle karşılaşıldı.

Irak'ta toplu mezarlar bulundu
Irak'ta toplu mezarlar bulundu Kerem Çelik
Bu içerik 452 kez okundu.

Irak Merkezi hükümetine bağlı askeri birlikler Ekim ayında, terör örgütü DEAŞ'tan geri aldığı son bölgelerden biri olan Havice kenti yakınlarında, teröristler tarafından katledildikten sonra toplu şekilde gömülen kişilerin cesetlerine ulaştı. Bulunan toplu mezarlarda, DEAŞ militanlarının yaklaşık 400 kişiyi gömdüğü tespit edildi.

Konuya ilişkin açıklamalar yapan Kerkük Valisi Rakan Said, toplu mezarların Havice kentinin biraz dışında kalan bir bölgeyi, DEAŞ'ın "infaz bölgesi" haline getirdiğini bir havaüssünde olduğunu belirtti.

Tüm dünyayı düzenlediği bombalı intihar saldırılarıyla yasa boğan terör örgütü DEAŞ, Havice'nin güneyinde konuşlu olan Reşad Hava Üssü'nü eğitim kampı olarak değerlendiriyordu.

Toplu mezarlarda ulaşılan cesetlerin bazılarının üzerinde sivil giysiler, bazılarında ise örgütün idam cezası verdiği kişilerin üzerine geçirdiği üniformalar olduğu gözlemlendi.

Havice 2013 yılında kanlı örgütün kontrolüne geçmiş, DEAŞ'ı orta doğudan kazımak için Suriye ve Irak'ta icra edilen operasyonlar kapsamında kent, geçtiğimiz ay örgütten tamamen arındılmıştı.

Irak ordusunda görevli General Mortada el Luwaibi, Havice'deki görgü tanıklarının ifadelerinin ardından askeri birliklerin toplu mezarlara ulaştığını kaydetti.

Örgütün elinde kalan son toprak parçası olmasıyla bilinen ve geçtiğimiz ay temizlenen Havice bölgesinde şu ana kadar onlarca toplu mezarla karşılaşıldı.

Irak Havice deaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor