Kayseri’deki tarihi köşkün duvarları boyalı yazılarla dolu

Kayseri’de bulunan tarihi eserlerimizden Hızır İlyas Köşkü’nün duvarları sprey boya ile duvar yazısı yazanlar tarafından tanınmayacak hale getirilmiş.

Kayseri’deki tarihi köşkün duvarları boyalı yazılarla dolu
Kayseri’deki tarihi köşkün duvarları boyalı yazılarla dolu Kerem Çelik
Bu içerik 728 kez okundu.

Anadolu Selçuklu döneminde Kayseri’de inşaa edilen ve günüme kadar gelmeyi başaran tarihi eserlerimizden Hıdırellez Tepesi’ndeki Hızır  İlyas Köşkü’nün duvarları, kentte yaşayan kendini bilmezler tarafından sprey boya ile yazılar yazılarak kirletilmiş.

Kocasinan İlçesi Erkilet Mahallesi sınırları içerisinde kalan Hıdırellez Tepesi'nde bulunan yüzyıllık tarihi eserlerimizden Hızır İlyas Köşkü’nün bakımsız hali görenleri hayrete düşürüyor. Kentin bir çok noktaasının kuş bakışı görüldüğü yer oln ve eşsiz bir manzarsı bulunan Anadolu Selçuklu döneminden kalma tarihi yapının duvarları, kendini bilmez kişiler tarafından sprey boya ile yazılmış yazılarla kirletilmiş. Tarihi yapıyı gezen vatandaşlar kaşılaştıkları bu çirkin görüntüye tepki göstermeden geçemiyor. Tarihi yapıları inceleyen bazı araştırmacılar, bu yapının geçmiş dönemde göğüs hastalıkları konusunda bir şifahane olarak kullanıldığını, bazıları da, Selçuklu hükümdarlarının dinlendikleri bir yer olduğunu belirtiyor.

KİMİ İSMİNİ YAZMIŞ, KİMİ AŞKINI, KİMİ İSE İSYANINI

Anadolu Selçuklu hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, 1241-1242 yılları arasında inşaa edildiği belirtilen yapının son halinin içler acısı olduğunu ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Talas Meclis Üyesi Abdullah Çelebi, yetkilileri göreve davet ederek, "Bu tarihi eserin hali içler acısı. Tarihimize yapılan bir saygısızlık var. Ne yazık ki ecdat ederinin duvarları boyalı yazılarla dolu. Kimi ismini yazmış, kimi aşkını, kimi isyanını, kimi de evlenme teklifini yazmış. Yazıklar olsun, tarihe bu şekilde saygısızlık yapılmaz. İçinde de içki şişeleri, çöpler var. Bu görüntü Kayserimize yakışmıyor. Gördüğümüz manzara bizi çok üzdü. Bu tabloyu kimse görmüyor mu? Kayseri’deki ilgili ve yetkili kurumları göreve davet ediyorum. Bu işten sorumlu olanlar zaman kaybetmeden tarihimize sahip çıksın" dedi.

Kayseri Hızır İlyas Köşkü Anadolu Selçuklu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor