Balık Fiyatları Cep Yakıyor

Av sezonunun başladığı Eylül ayında 7 lira olan palamut, Kasım ayında 35 liraya kadar yükseldi. Bununla beraber diğer balıkların fiyatı da arttı. Bu artışla Vatandaş'ın satın alma gücü kalmadı.

Balık Fiyatları Cep Yakıyor
Balık Fiyatları Cep Yakıyor Akay
Bu içerik 532 kez okundu.

Eylül'de av sezonunun başlamasıyla balıkçı tezgahında 30 lira olan palamut Ekim ayından itibaren 7 liraya geriledi. Lüfer sezonunun geldiği kasım ayında palamut 35 liradan satışa çıktı. Çanakkaleli balıkçılara göre, geçen yılın bu aylarında 8-10 liraya sattıkları palamut'un 35 liraya çıkmasının sebebi ise, geçen yılki avlanmanın aşırı yapılmasına bağlıyor. İki Hafta daha tezgahları süsleyecek palamut'un yerine lüfere bırakması bekleniyor.

Kooperatif Başkanı Konu İle İlgili Bilgiler Verdi

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Hasan Uysal konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı; "Bugün 11 Kasım, gırgır sezonunu neredeyse yarıladık. Fakat bu devasa dediğimiz palamut, lüfer tarzı balıklar henüz daha deniz suyu yeterince soğumadığından göç yolunda değil. Palamut sezon başında ilk hareketini yapmakla beraber bir bolluğu oldu. Geldiğimiz günlerde neredeyse son turfan artık. Bundan sonra olacak balıklardaki fiyatlar ilk sezon başındaki gibi olmayacaktır. Ama ben hala daha suların soğumasıyla lüfer olacağını düşünüyorum. Lüferde ümitliyim. Fiyatlar bu sene pahalı, palamut da pahalı. Hamsi de pahalı. Yeterince avcılık yok. Karadeniz'de yeni bir hamsi çıktı. O da beklenildiği kadar çok bol değil. Onun için balık fiyatları bu sene normallerin üzerinde. Önümüzdeki günlerde fiyatların daha uygun seviyeye düşmesini bekliyoruz" dedi.

21 Yıllık Balıkçının İfadeleri

21 yıllık balıkçı Volkan Kaşıkçı sezonun açılmasıyla 7 ile 15 lira olan palamut'un fiyatının yükselmesi konusunda şu ifadeleri kullandı; "Bu böyle bir müddet daha devam etti. Ama bu zamanlarda palamutun fiyatı gramajına göre 15, 20, 30, 35 liraya çıktı. Geçen sene palamut çok avlandı. Avlanılan balık tüketilmedi. Belli bir kotası yok. Herkes avlayabildiği kadar avlıyor. Onun için geçen sene balık çok kırıldı. Bu sene de olmadı. Biz de zaten bolluk beklemiyorduk. Palamutun son dönemleri artık. Yavaş yavaş lüfer gelmeye başlayacak. Aşağı yukarı 10 ya da 15 gün daha tezgaha palamut koyarız. Ondan sonra tezgahlara lüfer gelirse, o da pek olacak gibi görünmüyor ama olursa lüfer olacak. Geçen sene ile bu yılki palamut fiyatları arasında neredeyse 5 katı fark var. Şimdi 35 lira olan palamut geçen sene 7- 8 lira arasında satılıyordu" dedi.

Tezgahta Diğer Balıkların Fiyatı:

çipura: 25, levrek: 40, hamsi: 20, uskumru: 35, sardalya: 10, yeşil istavrit: 20, kolyoz: 20, mezgit: 20, tekir: 40, karides: 25, mercan: 50 liradan satışa sunuluyor.

 

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Hasan Uysal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi