Futbolda ezberleri bozacak kural değişikliği

Dünya futbolunun 100 yıl önceki oynanan oyuna oranla başka bir yöne evrilmesi nedeniyle hayata geçirilmek istenen bir dizi yeni kurallar, ilk kez bir amatör müsabakada uygulandı.

Futbolda ezberleri bozacak kural değişikliği
Futbolda ezberleri bozacak kural değişikliği Kerem Çelik
Bu içerik 468 kez okundu.

Kısa bir süre içerisinde futbola monte edilmesi düşünülen yeni kurallar  Hollanda Amatör Ligi'nde Lisse ve Quick Boys arasında oynanan müsabakada denendi. Karşılaşmayı FIFA Direktörü Hollandalı futbol adamı Van Basten de takip etti. İki amatör takımın müsabakasında ezberleri değişterecek kural ilk kez uygulandı. Lisse-Quick Boys maçında taç atışları elle değil ayakla kullanıldı. Köşe vuruşlarında ise oyuncular kendilerine pas verebildi.

Ezberleri değişterecek kuralların yanı sıra penaltının sadece bariz gol şansında verilmesi de denendi.

İsviçreli futbol adamı Gianni İnfantino’nun FIFA'nın başına geçmesiyle birlikte futboldaki en önemli projelerinden biri olan kural değişiklikleri, FIFA’nın teknolojik gelişmeden sorumlu direktörü Van Basten de takip etti.

Futbolun daha hızlı oynanması ve her kesim tarafından ilgiyle izlenebilecek bir oyun haline getirilmesi için çalışan İnfantino ve Van Basten, bu maçta denenen yeni kurallarla ilgili yine eleştiri oklarının hedefinde kalacak gibi görünüyor.

Futbolu günümüz çağına uygun hale getirmek için daha önce de bir dizi değişiklikleri ortaya atan Marco Van Basten, penaltı, ofsayt kuralı ve uzatma dakikaları hakkında çarpıcı demeçler vermiş ve futbol dünyasında tartışmaların fitilini ateşlemişti.

Gianni İnfantino fifa taç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu