Çin'in Kontrolünü Kaybettiği Uzay Aracı Korkutuyor

Geçen yılın Eylül ayından beri, Çin'e ait olan uzay aracı kontrolden çıkarak dünyaya doğru düşmeye başladı. Düşme anı gittikçe yaklaşırken yapılan açıklamaya göre, düşeceği yerler arasında Türkiye'de var.

Çin'in Kontrolünü Kaybettiği Uzay Aracı Korkutuyor
Çin'in Kontrolünü Kaybettiği Uzay Aracı Korkutuyor Akay
Bu içerik 730 kez okundu.

Avrupa Uzay Ajansı, Çin'e ait olan 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1'in Mart'a doğru atmosfere girerek düşüşünün hızlanacağını açıkladı. Uzay Ajansının tahminine göre uzay aracının düşme ihtimali olan ülkeler şunlardır: İspanya, İtalya, Hindistan ve Türkiye


Çin Aracın Kontrolünü Sağlayamadı

2011 tarihinde uzaya gönderdiği Tiangong-1 aracını, Eylül 2016'da kontrolünü kaybetti. Böyle olmasaydı daha büyük bir uzay üssü kurmayı hedefliyordu. Tiangong-1'in kontrolünün kaybetilmesiyle büyük uzay üssü kurma hayali başka bir bahara kaldı.

Düşme Halinde Meydana Gelecek Riskler

Tİangong-1 uzay aracı yerden 300 km yükseklikte yörüngede kontrolsüz bir şekilde ilerlemektedir. Bunun üzerine açıklama yapan Avrupa Uzay Ajansın çalışanı Holger Krag şöyle dedi: "Atmosfere girişten çok kısa bir zaman önce bile ancak çok geniş bir coğrafi alan üzerine risk tahmini yapabiliyoruz."

Uzay aracı Tiangong-1, atmosfere girdiğinde yanıp parcalanacak fakat kalan sağlam olan metallerin dünyaya düşeceği açıklanıyor. Tiangong-1 2011 tarihinde fırlatılmış, 2013'te görevini tamamlamasıyla personel uzay aracını terketmişti.

 

Çin Tiangong-1 uzay aracı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi