Türkiye'den 4 şehir turistler için en popüler 100 kent listesinde yer aldı

İngiliz araştırma grubunun Euromonitor'un yayımladığı dünyanın turistler için en popüler 100 kenti listesinde Türkiye'den 4 şehrin yer aldığı gözlemlendi. Listeye İstanbul 15. sıradan girebildi.

Türkiye'den 4 şehir turistler için en popüler 100 kent listesinde yer aldı
Türkiye'den 4 şehir turistler için en popüler 100 kent listesinde yer aldı Kerem Çelik
Bu içerik 425 kez okundu.

Euromonitor'un  yayımladığı listenin zirvesinde yer alan ilk üç şehir Hong Kong, Bangkok ve Londra olarak kayıtlara geçti. Listenin ilk 10'unun oluşturan diğer şehirler ise sırasıyla Singapur, Makao, Dubai, Paris, New York, Shenzhen ve Kuala Lumpur oldu. Listeye Antalya 29, Edirne 68, Artvin 85. sıradan girebildi.

Londra merkezli araştırma grubununun 100 ülkede yaptığı değerlendirmelerin ardından listesini, bir şehir içinde 24 saat ya da daha fazla zaman harcanan uluslararası ziyaretleri incelemeye alarak hazırladı.

Geride bırakmamıza sayılı günler kalan 2017'in ilk yarısı ve yıl sonuyla ilgili olarak projeksiyonlara göre sıralama oluşturuldu.

Euromonitor'un yayımladığı raporda, Avrupa’da Belçika'nın Başkenti Brüksel, Fransa'nın Başkenti Paris ve Nice şehri ile İstanbul’un turizm etkinliğinin terör örgütleri tarafından düzenlenen saldırılardan etkilendiği bilgisi aktarıldı. 

Raporda, İngiltere'nin Başkenti Londra’nın, yukarıda yer alan şehirlere oranlara terör saldırılarından daha az etkilendiği belirtildi.

Raporda, gözde turizm kentlerimizden Antalya'ya ve İstanbul'a ziyaretlerin komşu ülke Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle Türkiye’nin önceki yıllara göre güvenli olmadığı algısı yüzünden düştüğü kaydedildi.

Listenin 85. sırasında yer alan Artvin'in ise Gürcistan’dan gelen turistler arasında popülerliğini koruması nedeniyle turizm açısından çekici olduğu belirtildi.

Euromonitor'un yayımladığı raporda, İstanbul’u geçtiğimiz yıl 9,1 milyon turistin ziyaret ettiği, bu yıl ise bu rakamın 8,64 milyon turistte kalması beklendiği aktarıldı.

Raporda, 2025 yılında İstanbul'u 11,6 milyon turistin ziyaret etmesinin beklendiği vurgulandı.

Geçtiğimiz yıl listeyi oluşturan şehirleri toplamda 558 milyon turistin ziyaret ettiği ve dünya çapında 1,2 milyar yolculuk yapıldığı kaydedildi.

İstanbul Antalya turizm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi