Sırbistan'dan çarpıcı Türk Lirası açıklaması

Doğu Avrupa ülkelerinden Sırbistan, yerel döviz piyasasında işlem yapılan paralar arasında Türk Lirası'nın da gireceğini duyurdu.

Sırbistan'dan çarpıcı Türk Lirası açıklaması
Sırbistan'dan çarpıcı Türk Lirası açıklaması Kerem Çelik
Bu içerik 420 kez okundu.

Avrupa Para birimi Euro ve ABD Doları'na karşı değer kaybetmesine rağmen Türk Lirası dünya genelinde değer kazanmaya devam ediyor. Sırbistan merkez bankası, önümüzdeki ay Türk Lirası'nı yerel döviz piyasasında işlem gören yabancı paralar arasına dahil edeceğini açıkladı.

Dün yapılan yazılı açıklamada, Sırbistan piyasasında işlem gören döviz cinslerine arasına TL'nin de dahil edeceğini belirtildi. Bankalararası döviz piyasasında merkez bankası tarafından alım-satımı gerçekleştirilebilecek TL'nin döviz cinsleri arasına dahil edilmesiyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Sırbistan'ın dış ticaretinde Türkiye Cumhuriyeti'nin payı ve ikili ilişkilerin gelecekte güçlenme potansiyeli olan ekonomik ilişkileri kararın alınmasında etkili oldu. Türkiye vatandaşı ziyaretçilerin sayısının giderek artması da göz önünde bulunduruldu. Ayrıca, Türk Lirası'nı döviz piyasasına dahil etmek, Türkiye ve Sırbistan arasındaki iş ilişkilerini kolaylaştırarak, iki ülke arası ticaret üzerinde olumlu etki bırakacaktır. Kararın, ülkeler arası ekonomik projeleri hayata geçirmede cesaret verici olması da beklenmektedir."

Sırbistan merkez bankası, TL'nin yabancı döviz cinsleri listesinde TRY ve 949 kodlarıyla 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren işlem görmeye başlayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Belgrad'a yaptığı ziyaret esnasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki yatırım ve ticaret başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirmesi yönünde kararlar alınmıştı.

Sırbistan ekonomi Türk Lirası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi