İlber Hoca: 9'u 5 geçe olayı beni çok etkiler

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anma törenlerine katılan isimlerden biri olan Prof. İlber Ortaylı, 10 Kasım'da kendisini en çok etkileyen şeyi "9'u 5 geçe olayı" olarak belirtti.

İlber Hoca: 9'u 5 geçe olayı beni çok etkiler
İlber Hoca: 9'u 5 geçe olayı beni çok etkiler Kerem Çelik
Bu içerik 440 kez okundu.

Düşünceleriyle herkesin sevgisini kazanan ünlü tarih Profesörü İlber Hoca, Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım'la ilgili olarak yaptığı açıklamada, "9'u 5 geçe olayı beni çok etkiler. İnsanlar kendileri yapıyor. Yapmayana birisi ne yapıyor? Bir şey diyemiyor. Kanun yok, polis yok." ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı, Atatürk'ü anma etkinlikleri kapsamında konuk olduğu bir Televizyon kanalının canlı yayınında 10 Kasım ile ilgili kendisini en çok etkileyen olayı açıkladı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79'uncu yılı nedeniyle düzenlenen anma törenleri kapsamında açıklamalarda bulunan İlber Hoca, 9'u 5 geçe yaşananların kendisini fazlasıyla etkilediğini belirtti.

9'U 5 GEÇE OLAYI BAMBAŞKA

Dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir toplumunda böyle bir olayın olmadığını kaydeden İlber hoca, bu konuda yazılı bir kanun olmamasına rağmen insanların kendiliğinden hareket ettiğini kaydetti. İlber Ortaylı 10 Kasım'da kendisini en çok etkileyen olayı da şu sözlerle açıkladı:, "9'u 5 geçe olayı beni çok etkiler. İnsanlar kendileri yapıyor. Yapmayana birisi ne yapıyor? Bir şey diyemiyor. Kanun yok, polis yok. Dünyada belirli adetler oluyor fakat bu çok uzun bir şey."

İlber Ortaylı 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu