Melis Babasının Böbreğiyle Hayata Tutundu

Ankara'da yaşayan 11 yaşındaki Melis Gümüş, sistinozis hastalığından dolayı böbreklerini kaybetti. Babasının böbreğini vermesiyle tekrar hayata döndü.

Melis Babasının Böbreğiyle Hayata Tutundu
Melis Babasının Böbreğiyle Hayata Tutundu Akay
Bu içerik 631 kez okundu.

Hastalığından dolayı su içemeyen, boyu ve kilosu gelişmeyen Melis, böbrek naklinden sonra diğer çocuklar gibi yürüyor oynuyor su içip yemek yiyebiliyor. 

Hanife ile Bilal Gümüş'ün ikinci çocukları olan 11 yaşındaki Melis'e, henüz 6 aylık iken bir tür genetik hastalık olan sistinozis teşhisi konuldu. 5 yaşına geldiğinde hastalığına bağlı böbrek yetmezliği çoğaldı. Diyalize girmeye başlayan Melis'in sağlık durumu giderek ağırlaşmaya başladı. Hastalıktan dolayı kalp yetmezliği baş gösterdi. 

Gümüş Ailesinin Çözüm Arayışları

Doktorlar tek çözümün böbrek nakli olduğunu söyledi. Bunun için tek engel hasta kalbin yetersizliğiydi. Çünkü kalp ameliyatı kaldırmayabilirdi. Bunun üzerine Gümüş ailesi, öğrendikleri bir bilgiyle hareket ederek, Antalya'da özel bir hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş'a başvurdu. Yanıt olumlu olunca Antalya'ya gittiler. Melis Gümüş babasından alınan böbrekle  Prof. Dr. Demirbaş ve ekibi tarafından ameliyat edildi. Başarılı ameliyat sonrası sağlığına kavusan Melis'in mutluluğu görülmeye değerdi. Doktorlara teşekkürlerini ileten Gümüş ailesi, kızlarının iyileşmesine çok sevindi.

Sistinozis Hastalığını Öğrenelim

Sistin denen etkili olan amino asidin böbrek, göz, kas, pankreas ve beyin'de anormal çoğalmasıyla etki eden genetik geçişli metabolik bir hastalık. Bebeklerde ilk 6 aydan sonra etkisini gösterir. 6-18 aylarda aşırı susama ve idrar yapma, gelişme geriliği, raşitizm ve vücutta aşırı su kaybı meydana getirir. Hastalığın teşhisi 1.5 yaşındaki bebeklerin göz konrolünde, korneada biriken sistin kristalleri ile sağlanır. İlk belirtileri genellikle altıncı ayda başlar ve değişik organları etki ederek hasta eder. İlerleyen yaşlarda'da hastalık gittikçe ağırlaşır.

ankara böbrek kalp yetmezliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu