Türkiye İle NATO Arasında Füze Anlaşması Yapıldı

NATO'nun Brüksel toplantısında, Türkiye, Fransa ve İtalya savunma bakanlarının katılımıyla, hava savunma sistemi geliştirilmesi konusunda anlaşma imzalandığı açıklandı..

Türkiye İle NATO Arasında Füze Anlaşması Yapıldı
Türkiye İle NATO Arasında Füze Anlaşması Yapıldı Akay
Bu içerik 446 kez okundu.

NATO'nun Amerikalı Hava Kuvvetleri Komutanı Tod Walters, Türk savunma birimlerine S-400 karşılık, NATO sistemlerine entegre olabilen sistemler satın almaları konusunda ısrar ettiklerini söyledi. S-400 füze savunma sisteminin entegre olma özelliğine sahip olmadığını belirtti. 

Bildiğimiz gibi geçen haftalarda, Türkiye Rusyadan S-400 füzeleri alacağını açıklamıştı. Bunun üzerine, başta ABD olmak üzere diğer NATO ülkeleri'de tepki koymuştu. Walters'in açıklamalarına göre, NATO'da bulunan hava savunma sistemlerinin S-400 kadar etkili olduğunu belirtti.

Anlaşma Tarafların İmzasıyla Sağlandı

Brüksel'de yapılan NATO savunma bakanları toplantısında iş tarafların imzasıyla sonuçlandı. Toplantıda Türkiye, Fransa ve İtalya savunma bakanları hazır bulundu.. Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli katıldı. Firma yetkilileri de toplantı'da hazır bulundu.

Anlaşmanın Kapsadığı Alanlar

Frana ve İtalya'nın yeni nesil hava savunma sistemlerinin üretimi, geliştirilmesi ve ihracatı. Fransa ve İtalya ortak üretimi olan SAMP-T füze sistemleriyle Türkiye'nin ihtiyaçları sağlanacak. Türkiye'nin milli hava savunma sistemi HİSAR için teknoloji imkanı elde edilecek.

Türkiye NATO Brüksel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor