Başbakan Yardımcısı Işık'tan yerli otomobil açıklaması

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, yerli otomobilin üretilmesi konusunda adımların atılması ve firmaların belirlenmesini değerlendirerek, şu an için belli bir aşamaya gelmiş bir modelin olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Işık'tan yerli otomobil açıklaması
Başbakan Yardımcısı Işık'tan yerli otomobil açıklaması Kerem Çelik
Bu içerik 432 kez okundu.

3 dönem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini üstlendikten sonra  yaptıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı görevini üstlenen ve son değişiklikten sonra Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Fikri Işık, konuk olan oldu Habertürk TV'nin canlı yayınında yerli otomobil ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MARKA OTOMOBİL ÜRETMENİN ÇOK ÖTESİNDE BİR PROJE

Yerli otomobil projesinin yaşadığımız dijital çağda çok ama çok önemli olduğunu vurgulayan Işık, yerli otomobil projesini 4. atılım döneminin sembol projelerinden birisi olarak gösterdi. Dijital çağda Türkiye'nin teknoloji üreten bir konumda yer almasının kendilerini motive eden nokta olarak kaydeden Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini devraldıktan sonra çalışmaları incelediğini belirterek, elektrikli araç üretmenin daha olumlu sonuçlar doğuracığını gördüklerini, onun da içinde bu yönde karar verdiklerini belirtti. Işık ayrıca, yerli otomobil projesinin marka otomobil üretmenin çok ötesinde bir proje olduğunu kaydetti. 

DÜNYANIN OTOMOBİL DEVLERİ BİR ARACI ALARAK KOPYALADI

Yerli otomobil projesi kapsamında yürütülen çalışmalar doğrultusunda önlerinde bir kaç seçeneğin olduğunu dile getiren Işık, sıfırdan Türkiye'nin geliştirmesinin de o dönem seçenekler arasında bulunduğunu belirtti. Ancak bu seçeneğin 500 milyon dolar ila 1 milyar dolar arasında maliyeti bulunduğunu ve 4-5 yıllık bir sürece ihtiyacı olduğunu bildiklerini kaydeden Işık, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin tamamına yakınının bir aracı alarak kopyaladığını ya da lisans hakkı ile üretiğini söyledi.

PROJOYE DOĞRUDAN KARŞI ÇIKAMAYANLAR DEĞERSİZLEŞTİRME YOLUNA BAŞVURUYOR

Çok az otomobil markasının sıfırdan geliştirildiğini kaydeden Işık, "Biz dedik ki, o arada yaptığımız çalışmalarda 4 farklı modelin fikri mülkiyet haklarının, her türlü tasarruf hakkını biz satın aldık. Bu para çöpe mi gitti? Hayır çöpe gitmedi. Şu anki konsorsiyum, bu prototip ve TÜBİTAK'ın çalışmaları emrinizdedir dedi sayın Cumhurbaşkanı. Bu platformu rahatlıkla kullanabilirler. Tarihten beri bir projeye doğrudan karşı çıkma cesaretini gösteremiyorlarsa, ama ile fakat ile projeyi değersizleştirme yoluna giderler. Bunun tarihte gördük. Devrim otomobilinde gördük, yerlileştirme alanlarında gördük." dedi. 

Fikri Işık yerli otomobil Teknoloji Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu