Cam Filmi Yasağında Sıcak Gelişme

Artan şikayetlerden dolayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cam filmi yasağının tekrar değerlendirilmesini ve sorunun çözülmesini istedi.

Cam Filmi Yasağında Sıcak Gelişme
Cam Filmi Yasağında Sıcak Gelişme Akay
Bu içerik 386 kez okundu.

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) ve BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) ne gelen yoğun şikayetlerden dolayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan mağduriyet olmaması için gerekli talimatları verdi. Bu durunda akla şöyle bir soru geliyor; cam filmi yasağı kalkıyor mu?

Çıkan yasaya göre, "taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır." kuralı bulunmaktadır. Bu talimattan sonra cam film ile alakalı olan bakanlığın (Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı) kararı bekleniyor.

Cam Filmi Cezasına İtiraz Hakkı Var mı?

Tüketicilerin Haklarını Savunma Derneği Başkanı Ahmet Salgut cam filmi cezasının hukuk kurallarına ters düştüğünü açıkladı ve şöyle dedi: "Polisler cezayı Karayolları Trafik Kanunu'nun 'görüşü engelleyecek veya kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya gibi maddeye göre kesiyor. Dışarıdan aracın içinin görünüp görünmemesi değil, cam filmi nedeniyle sürücünün dışarıyı göremediğine bakılmalı. Yargıtay'ın görüşü engellenmeyen cam filmi için kesilen cezanın kaldırılmasıyla ilgili kararı var" dedi. 

TOBFED (Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş'ın da açıklamaları şöyle: "Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu cam filmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz. TOBFED olarak bu hatadan bir an önce dönülmesi için yasal girişimlerimizi başlatacağız" diyerek açıklamaları bitirdi.

cam filmi otomobil Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu