Mevlüt Uysal: Kentsel dönüşüm imar artışı olmadan yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini Kadir Topbaş'tan devralan isim olan Mevlüt Uysal, kentsel dönüşümün çalışmaları hakkında bilgiler vererek, imar artışı olmadan dönüşümün yapılacağını söyledi.

Mevlüt Uysal: Kentsel dönüşüm imar artışı olmadan yapılacak
Mevlüt Uysal: Kentsel dönüşüm imar artışı olmadan yapılacak Kerem Çelik
Bu içerik 450 kez okundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kurucusu ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istifası istemesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini bırakan Kadir Topbaş'ın yerine 28 Eylül’de göreve başlayan Mevlüt Uysal, 18 milyon insana ev sahipliği yapan İstanbul’un zor bir şehir vurgu yaparak, kentte gecekondulaşma ve göçün olduğunu söyledi. 

BU KONUDA HERKES KUSURLU

Bu düzensiz yapılaşmanın düzeltilmesi için başlatılan süreçte bir dizi eksik ve yanlış çalışmalar olduğunu kaydeden Uysal, bu süreçte iyi bir prensip belirleyemedikleri için İstanbul yönetimindeki herkesin bu konuda kusurlu olduğunu belirtti.

YENİLENMESİ GEREKEN 800 BİN YAPI VAR

Kent genelinde yenilenmesi gereken bina sayısının 800 bin olarak açıklayan Başkan Uysal sözü kentsel dönüşümle ilgili olarak, dönüşümün bundan sonra muhakkak yerinde ve imar artışı olmadan yapılacağını belirtti. 

VATANDAŞ BUNDAN SONRA 100 METREKARE EVDE OTURACAK

Kentsel dönüşüm çalışmalarında para talep etmeyeceklerini, ilave rant sağlamayacaklarını kaydeden Usyal, bundan sonra vatandaşın 120 metrekare yerine 100 metrekare evde oturacağını, dönüşüm maliyetinin bu durumda yüzde 20’sinin düşeceğini belirtti.

15-20 YIL İÇİNDE DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLARIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni dönem bütçesinde kentsel dönüşüm için 1 milyar Türk Lirası ayırdığını, yüzde 30 da kendilerinin katkıda bulunacağını aktaran Başkan Uysal, ‘Hadi yapalım’ diyenden başlayacaklarını, 1 milyar TL bütçe ile 4-5 milyar TL'lik konut yapacaklarını dile getirdi. 2019 yılı bütçesindeki payı arttıracaklarını kaydeden Uysal, çalışmaların bu şekilde iletlemesi halinde dönüşümün 15-20 yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

KÜTLE KÜÇÜLÜR KONUT SAYISI AYNI KALIR

Fatih’te ilçesinin 3 noktasında 2 katı kaçak 5 katlı konutlar inşaa edildiğini kaydeden Mevlüt Uysal, bu konunun çözümü hakkında şunları söyledi: "Bölgesine göre çalışma yaparız. Mevcut durumu koruyabiliriz. Kamulaştırma yaparız. Ya da kütle küçülür, konut sayısı aynı kalır." 

YENİ GÖKDELEN YAPIMINA İZİN VERMEMEK İÇİN MÜCAELE EDECEĞİZ

Yapılması gündemde olan yeni gökdelenler konusundaki tavrını da dile getiten Usyal, bu tür yapılaşmaya izin vermemek için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ibb Mevlüt Uysal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi