Galata Kulesi'nden 385 yıl sonra ikinci atlayış

İstanbul Galata Kulesi'nden Hezarfen Ahmet Çelebi’nin atlayışının üzerinden geçen 385 yılın ardından Cengiz Koçak isimli aksiyon sporcusu bugün ikinci atlayışı gerçekleştirdi.

Galata Kulesi'nden 385 yıl sonra ikinci atlayış
Galata Kulesi'nden 385 yıl sonra ikinci atlayış Kerem Çelik
Bu içerik 188 kez okundu.

Bugün Galata Kulesi'ne çıkan isim olan Cengiz Koçak kendisini aşağa bırakarak yıllar önce Ahmet Çelebi tarafından yapılan atlayışı tekrarladı. 36 metre yukarıdan kendisini boşluğa bırakarak serbest atlayış (Base Jump) gerçekleştiren Koçak, "Hayatımın en önemli atlayışıydı" ifadelerini kullandı.

Osmanlı Devleti döneminde, dönemin bilim insanlarından Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş deneyleri yapmak için kullandığı Galata Kulesi'nden atlayışının üzerinden geçen 385 yılın ardından bir sporcu 36 metrelik yükseklikten atlayarak bu tarihi olayı tekrarladı. Aksiyon sporcusu Cengiz Koçak, 36 metre yükseklikten Base Jump atlayışı ile paraşütle kendisini boşluğa bıraktı. Koçak, kendisini izleyen meraklı gözleri arasında bir anda atlayışını gerçekleştirdi. Paraşütle kendisini boşluğa bırakan ve sağ salim aşağı inmeyi başaran Koçak basın mensuplarının sorularını yanıtlamayı da ihmal etmedi. 

HEZARFEN’E SELAM OLSUN

Bir sonraki atlayışında Üsküdar’ı geçmeyi deneyeceğini kaydeden Cengiz Koçak, "Hayatımın en önemli atlayışıydı. Yedi aşamalı olacak. Bu birincisi. Bundan sonra Üsküdar’a geçmeyi deneyeceğim. Normalden daha heyecanlıydım. 385 yıl sonra ilk kez biri atladı. Hezarfen’e selam olsun" diye konuştu.

İstanbul İstanbul haberleri Galata Kulesi Hezarfen Ahmet Çelebi Cengiz Koçak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun