'Her yıl 2 bin kişi organ bulamadığı için ölüyor'

Organ Bağışı Haftası dolayısıyla açıklamalar yapan Siirt Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Erol Emre Ömür, her yıl yaklaşık 2 bin kişinin organ bulamadığı için hayatını kaybettiğini söyledi.

'Her yıl 2 bin kişi organ bulamadığı için ölüyor'
'Her yıl 2 bin kişi organ bulamadığı için ölüyor' Kerem Çelik
Bu içerik 464 kez okundu.

Ülkemizde Organ Bağışı Haftası'nın 3 ila 9 Kasım tarihleri arasında  kutlandığını belirten Ömür, organ bağışı konusunda Avrupa'nın çok gerisinde olduğumuzu, halkın bu konuda bilinçlendirilmesinin şart olduğunu kaydetti.

Ülkemizde şu an için 25 bin kişinin organ nakli için sıra beklediği ifade eden Ömür, "Her yıl yaklaşık 5 bin vatandaşımız organ nakil hissesine sıraya girmektedir. Yaklaşık 2 bin kişi organ bulamadığı için hayatını kaybetmektedir. Türkiye’de 25 bin 200'e yakın kayıtlı hastamız organ nakli konusunda sıra beklemektedir. Maalesef bunların da çoğu böbrek nakli bekleyen vatandaşlarımızdır. Ülkemizde 60 bin tane diyaliz hastası var. İlimizde 277 tane diyaliz hastamız mevcut. Sadece 107'si böbrek bekleme listesinde bekliyor. Çünkü fonksiyonu bozulan organın yerine başka bir organ koyamıyoruz maalesef. Canlılardan ve kadavralardan nakil yapılabiliyor. Canlılardan yapılabilmesi için rıza şart ve 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Kadavralardan yapılan organ naklinde ise mutlaka ailelerin rızası gerekiyor." dedi.

Ağırlıklı olarak karaciğer, böbrek, ince bağırsak, pankreas nakillerinin ön planda olduğunu ve bu nakillerin oldukça başarılı yapıldığını aktaran Dr. Ömür, Avrupa'da 1 milyon kadavradan yüzde 18 oranında nakil çıktığını, Türkiye’de ise bu oranın 3.6 olduğunu belirtti. Türkiye'de  organ bekleyen kişi sayısını 2012 yılı verilerine göre 22 bin olarak açıklayan Ömür, 22 binden kişiden 3 bin 220'ünün organ nakline kavuştuğunu belirtti. Şu an içinn ülkemizde 299 bin kayıtlı sıra bekleyen hasta olduğunun altını çizen Ömür, Güneydoğuda 11 bin 222 hastanın, Siirt'te ise 260 hastanın sıra beklediğini dile getidi. Beyin ölümü gerçekleşmiş bin 645 hastadan yalnızca 453'ünün nakil için izin verdiğini aktaran Ömür, Güneydoğuda 122 hastanının beyin ölümü gerçekleştiğini, bunlardan 21’inin organ nakline izin verdiğini kaydetti. Dr. Ömür, Siirt'te ise beyin ölümü gerçekleşen 3 hastadan 1'inin izin verdiğini sözlerine ekledi.

Organ Bağışı Haftası Dr. Erol Emre Ömür böbrek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor