Ucuz Et Karşısında Kasaplar Çaresiz Kaldı

Et ve Süt Kurumunun, ucuz et için anlaştığı A101 ve BİM’ de satışların başlamasıyla, etler kısa sürede raflardan tükendi. Bu rağbet karşısında ne yapacağını şaşıran kasaplar çareyi etin fiyatını düşürmekle buldu.

Ucuz Et Karşısında Kasaplar Çaresiz Kaldı
Ucuz Et Karşısında Kasaplar Çaresiz Kaldı Akay
Bu içerik 573 kez okundu.

Geçen hafta cuma gününden itibaren ESK'nin başlattığı ucuz et satışı A101 ve BİM mağazalarında halkın büyük ilgisi vardı. Türkiye'nin 81 ilinde başlayan ucuz etler en kısa sürede tükendi. Böyle bir talep karşısında bakanlıktan şöyle bir açıklama yapıldı: "Ucuz ette satışlar iyi gidiyor. Yoğun talep var. Gerekirse 6 bin ton olan arzı 10 bin tona çıkarabiliriz"


Kasaplardan Beklenen Hamle Gecikmedi


Et ve Süt Kurumunun iki süpermarkette et fiyatları, kıyma kilo başı 29 TL, kuşbaşı kilo  başı 31 TL olarak satışa sunuldu. A101 ve BİM'de satışa sunulan etler yarım kg'lik olarak paketlendi. Vatandaş ucuz et için marketlere hücum edince, kasaplar müşteriyi tekrar kazanmak için fiyatlarda 3 ile 4 TL arasında indirim yaptı. Bu durumda kıyma 44 liradan 41 liraya düştü. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ bu gelişmelerden sonra şöyle dedi: "Kurban Bayramı'ndan bu yana et fiyatında artış yok. Bakanlığa piyasayla ilgili bir rapor sunacağız. Biz de daha uygun fiyatlı et satmak istiyoruz. Satış zincirine mutlaka kasaplar da eklenmeli. Reyon kirası da elektrik parası da istemiyoruz. Bakanlıkla görüşmede ortak bir noktada buluşacağımızı düşünüyoruz" diye açıklamalarda bulundu.


Bakanlık Ucuz Et'e Olan Talepten Memnun


Halk ucuz et'e yoğun ilgi gösterince, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba şöyle bir açıklamada bulundu: "Yoğun talep var. Diğer marketlerden de indirim bekliyoruz. Amacımız fiyatların stabil olması. Bu olursa biz de vatandaş da rahatlayacak. Artık insanlar hangi fiyattan et yiyeceğini biliyor. Erken biterse ertesi gün etini alabiliyor. Uygulama devam edecek. Yerli üretici açısından uygulamanın olumsuz etkisini görürsek hemen düzeltiriz" diyerek sözlerini bitirdi.

Et ve Süt Kurumu ucuz et BİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu