CHP'nin Meclis Başkan Adayı Belli Oldu

TBMM Başkanlığı için gelecek hafta yapılacak seçimde, CHP'nin Meclis Başkan adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel oldu.

CHP'nin Meclis Başkan Adayı Belli Oldu
CHP'nin Meclis Başkan Adayı Belli Oldu Akay
Bu içerik 1394 kez okundu.

Meclis için aday başvurusu başlayacağı zamanlarda, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç TBMM Başkanlığı için, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel'i aday gösterecek. Bunun için kendi imzalarıyla TBMM'ye başvuruda bulunacak.


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki çalışmaları dikkate alındığında Meclis'i en iyi yönetecek adayın Zekeriya Temizel'in olacağını söyledi. Bunun için tüm milletvekiller'den İzmir Miletvekili Zekeriya Temizel'in seçilmesi için destek istedi. TBMM Başkanlığı seçimi 17-21 Kasımda yapılacak.


Meclis Başkanı Nasıl Seçilir


TBMM Başkanlığı için 1'nci ve 2'nci turda 367 oy, yani 3'te 2 çoğunluk. Bu çoğunluk sağlanmazsa 3'cü turda 276 oy, yani salt çoğunluk. Eğer bu da olmazsa, 3'cü turda en fazla oyu alan iki aday 4'ncü turda yarışır. Son turda en fazla oyu alan TBMM Başkanı olur.


Zekeriya Temizel'i Kısaca Tanıyalım


1948 yılında Tokat Çardak'ta dünyaya geldi. Sivas Lisesinden 1966 yılında mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini başarıyla bitirdi. 1982 yılında, Fransa'nın Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesinde Yüksek Lisans'ı bitirdi. 1970-1995 yıllarında Maliye Bakanlığında Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, İstanbul Defterdarı, Gelirler Genel Müdürü olarak vazifelerde bulundu. 20. Dönem seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak seçildi. 55 ve 56. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevini üstlendi. 2014 yılında yapılan CHP Olağanüstü Kurultayında PM Üyeliğini kazandı. İki yabancı dil bilen Zekeriya Temizel, evli ve 2 çocuk babası olur.

TBMM CHP Meclis Başkanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu