Suudi Arabistandan Yemene Misilleme

Daha önce Yemenden atıldığı tahmin edilen füzelere karşı, Suudi Arabistan sabaha karşı Yemen'i bombardımana tuttu. Bu durumdan hazırlıksız yakalanan halktan onlarca ölü var...

Suudi Arabistandan Yemene Misilleme
Suudi Arabistandan Yemene Misilleme Akay
Bu içerik 431 kez okundu.
Ortadoğuda 3 yıldır süren Suudi Arabistan ile Yemen arasındaki savaş, yine acı bir tabloya sahne oldu. Riyad'a yapılan füze saldırısından sonra, sabahın erken saatlerinde kalkan Suudi Arabistan savaş uçakları Yemen'in Haccah iline bağlı Hiran köyünü 16 defa bombaladı. Bu bombardımanın ardından tahmini olarak 30 veya  40 kişinin öldüğü söyleniyor. Ölenlerin arasında çok sayıda çocuk bulunuyor.
 
Ölenlerin çoğunluğunun aynı aile mensuplarından olduğu saldırıda, köyün reisi  Hüseyin el Bukati'nin yaptığı açıklamaya göre, bombardımanın gece yarısından sonra başladığını ve sabah 5'e kadar devam ettiğini söyledi. Hiran köyü Arabistan sınırına yakın olmasından dolayı, füzelerin bu köyden ateşlendiği tahmin ediliyor. Bildiğimiz gibi geçen günlerde Riyad'a füze saldırısı gerçekleştirilmişti.
 
Yardımsever Ülkeler Bu Durumu Protesto Etti
 
Yemen'e giden yolların kapatılması ve yardımların yapılmaması Uluslararası yardım kuruluşları, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinden, yolların tekrar açılması konusunda girişimlerde bulundu. BM ve Kızılhaç'ın yaptığı açıklamaya göre milyonlarca kişinin tehlikede olduğunu söyledi. En önemlisi gıda ve ilaç'ta büyük sıkıntı var. Bu yardımların yapılmaması halinde çok vahim bir sonuca sebep olacağı söyleniyor.
 
3 Yıldır Süren Savaş'ın Getirdiği Yıkım
 
3 yıldır Yemendeki Husiler ile Suudi Arabistan ve destekçileri arasında süren savaş, bir çok yıkımı'da beraberinde getirdi.
Ortadoğu'nun en fakir ülkelerinden biri olan Yemen, bu savaşla beraber büyük yıkım ve fakirliğe sürüklendi. 10.000'den fazla ölü, yüzbinlerce yaralı ve milyonlarca göç. En başta kolera olmak üzere bir çok salgın hastalıkla mücadele ediyor. Tahmini olarak bir milyona yakın kişi salgın hastalıkların pencesinde. Birleşmiş Milletlerin açıklamasına göre, salgın hastalıklar için acilen ilaç temin etmek gerekiyor.
Yemen Suudi Arabistan Ortadoğu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu