Donald Trump'un Asya Turu Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump 13 gün sürecek Asya ziyaretlerinin üçüncü durağı olan Çin'e geçecek. Bu ziyaretle yapılacak görüşmelerin temelinde ekonomi ve Kuzey Kore sorunu var.

Donald Trump'un Asya Turu Devam Ediyor
Donald Trump'un Asya Turu Devam Ediyor Akay
Bu içerik 425 kez okundu.
Donald Trump'un pazartesi günü başladığı Asya turunun ilk durağı Japonya oldu. Daha önce ABD eski başkanlarından George Bush 1992'de uzun bir Asya turuna çıkmıştı. Trump'un ziyaret edeceği ülkeler sırasıyla Japonya, Güney Kore, Çin, Vietnam ve Filipinler.
 
Donald Trump'un ziyaretlerinin 3. durağı olan Çin'in başkenti Pekinde, Çin Komünist Partisinin yeni kadrosuyla temaslarda bulunacak. Bu durumda yeni kadroyla görüşen ilk ABD başkanı olacak. Bildiğimiz gibi geçen nisanda Çin'in yeni devlet başkanı Şi Cinping  ABD'ye gitmişti. ABD başkanın Çinde üç gün kalması bekleniyor.
 
Ekonomik Anlaşmalar ve Kuzey Kore Sorunu:
 
Donald Trump ABD başkanı seçildikten sonra Çin lideri Şi Cinping'le daha önce yüzyüze ve telefonla görüşmüştü. ABD başkanının ziyaretiyle, bir çok ekonomik alanda yapılacak olan görüşmelerin yanısıra haksız rekabet iddialarını da gündeme getirecek. Ayrıca ABD ile Çin arasında daha önce yaşanan "Güney Çin Denizi" sorunun tatlıya bağlanması bekleniyor.
 
Son zamanlarda ABD'ye kafa tutan ve BM kararlarına uymayan, nükleer ve balistik füze denemeleriyle herkesin hedefi haline gelen Kuzey Kore sorunu'da görüşmeler arasında olacak. Bildiğimiz gibi Kuzey Kore'nin yaptırımlarına karşılık, bu ülke ile her türlü elektronik, tekstil,  petrol, deniz ürünleri, bankacılık hizmetleri ve kömür ihracat ve ithalatını durdurmuşlardı. BM ülkeleri, Kuzey Koreye ambargo koyarak en önemli tepkisini göstermişti.
Kuzey Kore çevresinde Amerikanın üç uçak gemisi bulunurken, ziyaretlerden dolayı gönderilen diğer kuvvetlerle beraber güç gösterisine dönüştü.
 
ABD Çin Donald Trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor