Metro ve raylı sistem üretiminde yüzde 51 yerli ürün kullanılacak

Hükümet, Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve il özel idareler için metro, hafif raylı sistem, tramvay ile benzeri araçların üretimi ve ihtiyaçları karşılanmasında yüzde 51 yerli ürün kullanılması şartı getirdi.

Metro ve raylı sistem üretiminde yüzde 51 yerli ürün kullanılacak
Metro ve raylı sistem üretiminde yüzde 51 yerli ürün kullanılacak Kerem Çelik
Bu içerik 515 kez okundu.

Metro, hafif raylı sistem ve tramvay üretimi yapacak olan Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve il özel idarelere hükümet tarafından yerli ürün kullanılması şartı getirildi. Yerli malı kullanım oranı yüzde 51 çıkaran Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Başbakan Binali Yıldırım imzasını taşıyan ve Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan genelgede, teleferik, füniküler, monoray, metro ve şehir içi raylı sistemlerinin proje ve şartnamelerinin kabul edilmesi ile standartlarının tespit edilmesine ilişkin hakkın, 26 Eylül 2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 15'inci maddesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verildiğinin altı çizildi.

Genelgeye göre, emniyet, güvenlik, tasarruf ve rekabet unsuruna uygun hareket edilmesi şartıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve il özel idareleri ile bu kurumlara bağlı veya ilgili kurum, kuruluş ve şirketlerin imal edeceği metro, hafif raylı sistem, tramvay ile benzeri kullanılan çeken ve çekilen araçlarda bundan sonra yüzde 51 yerli malı kullanacak.

Ülke içinde imal edilen ürün ve hizmetlerin sahiplenilmesine dair teknik şartnameler öncelikli tutularak yerli üretim ve hizmetlerin faaliyetini kısıtlayan ikincil tüzüğün hükümlerine yer verilmeyeceği belirtilen genelgede, yerli üretim ve sahiplenmeye ilişkin yapılacak ihale ve öteki sağlama işlerinde yerli üretim ve hizmetlerin kullanımına zemin oluşturacak teknik ve idari organizasyonların teşvik edilmesi için gerekli her türlü tedbirin alınması istenildi.

Hükümet Metro raylı sistem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi