Egzersiz Yapmak Yaşam Süresini Uzatıyor

Sydney Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmaya göre ölüm riski düzenli egzersizler sayesinde %23 ve %31 oranında azaltıyor.

Egzersiz Yapmak Yaşam Süresini Uzatıyor
Egzersiz Yapmak Yaşam Süresini Uzatıyor Esrin
Bu içerik 512 kez okundu.

Spor, insan vücudunu zinde tutan ve hastalık riskini azaltan en önemli konulardan biridir. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre egzersiz yapmak, yaşam süresini artırıyor. Düzenli şınav ve mekik sayesinde ölüm riski %23, kansere bağlı ölüm riskini de %31 oranında azaltıyor.

Sydney Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmaya göre kordiyovasküler hastalıklar ve kanser rahatsızlığı olan 80 kişi katılım sağladı. Habere göre erken ölüm riski düzenli egzersizler sayesinde %23 ve %31 oranında azaltıyor.

Araştırma görevlilerinin lideri Doç Emmanuel Stamatakis, kas geliştirici egzersizlerin insan sağlığı üzerinde öneminden bahsetti. Bu tarz kas geliştirici ve egzersize dayalı sistemleri kamu sağlığı yetkililerinin dikkate almadığını belirten Stamatakis, kanser ve diğer hastalık sorunları sonucu ölüm riskinin azaltılması için bu çalışmaların yapılmasının gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinler için haftalık 150 dakika aerobik ve haftanın 2 günü kas geliştirme hareketlerinin yapılmasını öneriyor. Bilindiği üzere spor ve egzersiz hareketleri vücudun zinde kalmasını sağlayarak daha sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlıyor. Hastalıkların özellikle kanser ve kalp rahatsızlıkları anlamında ölüm risklerinin de azaltması açısından bu egzersizler haftada kısa sürelerle yapılarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Düzenli egzersizleri sağlıklı beslenme ile birlikte yürüterek yaşlılık belirtileri azaltılabilir, özellikle belli bir yaştan sonra sık olarak görülen kalp damar tıkanıklığına karşı önlem alabilirsiniz.  

Egzersiz Emmanuel Stamatakis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu