IKBY Başbakanı Barzani'den Olumlu Hamle

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, bugün yaptığı açıklamada bağımsızlık referandumundan dolayı gerilen ilişkilerin düzelmesi için temaslara geçebileceğini söyledi. Türkiye, İran ve Irak'la her türlü diyaloğa hazır olduğunu vurguladı.

IKBY Başbakanı Barzani'den Olumlu Hamle
IKBY Başbakanı Barzani'den Olumlu Hamle Akay
Bu içerik 372 kez okundu.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye, İran ve Irak'la diyalog durumunda “Türkiye de dahil bütün ülkelerle sorunların çözümü için görüşmek istiyoruz. Türkiye kötü yıllarda, 80’li 90’lı yıllarda bize kapılarını açtı. Zor günlerde halkımıza kapılarını açtı. Türkiye’yle geçmişte iyi ilişkilerimiz vardı, bu ilişkilerin sürmesini istiyoruz. Türkiye’yle, İran’la ilişkilerimiz var. çaba gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz” diye açıklamalarda bulundu.

Neçirvan Barzani'nin Çözüm Arayışları

Sorunlu bölgelerle alakalı meselelerin anayasal olarak halledilmesi gereğini söyleyen Neçirvan Barzani, “Bağdat’la uygun bir çözüm bulunmasından ve kalıcı bir ateşkesten yanayız. Hepimizin şu soruyu sorması lazım, Irak’ta istikrar istiyor muyuz, istemiyor muyuz? Bağdat’ın da bunu kendine sorması lazım. Askeri heyetler arasında görüşme var ancak herhangi bir anlaşma imzalanmış değil. Sınır kapıları sorununu Irak anayasası çerçevesinde çözmek istiyoruz. Askeri, katı üslupla değil. Bu çözüm değildir. Bir yandan halka maaşları göndermeye hazır oldukları mesajını veriyorlar, diğer yandan göndermeyeceklerini gösteriyorlar” diyerek önemli açıklamalar yaptı.

Irak Bütçesinden Pay Alamama Durumu

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani Irak bütçesiyle ilgili şöyle dedi: "Sorunlar karşılıklı anlayışla çözülür. Geride kalan 14 yıl bunu bize gösterdi. Irak bütçe yasa tasarısında Kürdistan Bölgesi’ne vilayetler düzeyinde muamele yapılmıştır. Bu anayasaya aykırıdır. Eğer Kürdistan Bölgesi’nin yüzde 17’lik bütçe payı verilirse, petrol konusunu da görüşmeye hazırız. Kerkük’te yaşananlardan sonra Kürdistan Bölgesi’nin petrolü yarıya kadar azalmıştır." diyerek açıklamasını bitirdi.

neçirvan barzani IKYB Irak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi